Fetva verildi: Sfenksleri ve piramitleri yıkmamak günahtır

Fetva verildi: Sfenksleri ve piramitleri yıkmamak günahtır
Fetva verildi: Sfenksleri ve piramitleri yıkmamak günahtır
Katar'da devlet destekli bir internet sitesi, Mısır'daki sfenks ve piramitlerin yıkılması yönünde fetva verdi. Bu fetva ne ilk, ne de son. / Tolunay Bayram

Geçtiğimiz günlerde Katar merkezli İslami bir internet sitesinden Mısır ’da bulunan ve dünyanın en önemli antik eserlerinden olan ünlü sfenks ve piramitlerin yıkımı için fetva yayınlandı. Mısır basınında oldukça geniş bir yer bulan fetvada “sfenks ve piramitlerin İslam’a aykırı olduğu ve yıkılmaları gerektiği” belirtildi.

El Arabiya’nın haberine göre fetva aslında ilk olarak Aralık 2012’de yayınlanmıştı. Ancak geçtiğimiz günlerde tekrar yayınlanınca Mısır televizyonlarında tartışma konusu oldu. Mısır’da bu fetvaya destek veren başka İslami portallar da var. Fetvalarda bu kişi ve kişiler tarafından yazılan yazılarla, fetvaya uymanın dini bir görev olduğu belirtiliyor.

Fetvada şu ifadelere yer veriliyor; “Anıtların yıkılması şeriat kanunları içerisinde şart koşulmuştur. Bunu engelleyen otoriteler ve destek olmayan Müslüman kesim büyük bir günah işlemektedir.” Benzer cümlelerle devam eden fetva, bu düşünceyi halk tabanına yaymak adına dinin her alanını kullanıyor.

 

KATAR FETVACILARA DESTEK VERİYOR

Katar’da bu tür fetvaların yayınlandığı ve Katar hükümeti tarafından kontrol edilen bazı siteler de bulunuyor. Bu fetvanın Doha hükümetinin desteği sayesinde bu kadar yayıldığı düşünülüyor. Zira Mısır’da 2013 yılında Müslüman Kardeşler hükümetinin bir darbe ile devrilmesinden sonra, Mısır-Katar ilişkileri gittikçe gerginleşmişti.

Fetvaların yayınlandığı siteden bir görüntü

IŞİD 3 bin yıllık Nimrud antik kentini dozerlerle yıkmaya başladı

ORTADOĞU ’DA TEHLİKE ÇANLARI DAHA GÜÇLÜ ÇALMAYA BAŞLADI

Sitede ayrıca buna benzer birçok acımasız fetva ile, fetvaları haklı çıkarmak için yazılmış tarihi araştırmaları da bulmak mümkün. Tabi bunlar bir kenara, olayı kültürel miras açısından ele alırsak, Ortadoğu’da kültürel miras açısından tehlike çanları artık daha güçlü çalmakta. Ata, ecdat, dindaşlık, soy gibi kavramlar üzerinden tekrar şekillenmeye başlayan Ortadoğu’da, binlerce yıllık insan birikimi olan bir kültürel miras, soydaşını bulamadığı sürece hep tehlike altında kalacak gibi duruyor.

Her ne kadar bir komplo teorisi üretmek istemesek de, son dönemdeki tablo şunu gösteriyor ki, daha öncelerde Taliban ile özdeşleşen ve onlarca mirası yok eden düşünce dinamikleri kendine Yakındoğu coğrafyasında her geçen gün daha fazla sempatizan toplamakta ve daha korkutucu bir hal almakta.