Fida Film Mekke'yi fethedecek

Fida Film Mekke'yi fethedecek
Fida Film Mekke'yi fethedecek
'AROG', 'Yahşi Batı', 'Av Mevsimi', 'Anadolu Kartalları' gibi Türkiye standartlarında yüksek bütçeli projelere yapımcı olarak imza atan Fida Film, İslam tarihinin yenilgisiz savaşçısı Halid Bin Velid'in askeri başarılarla dolu yaşamını 'muhteşem bir prodüksiyon eşliğinde tüm görkemiyle' sinemaya aktaracağını duyurdu.

 Henüz yönetmeni ve oyuncuları açıklanmayan ‘Allah’ın Kılıcı Halid Bin Velid’ adlı filmin 2013 yılında yaklaşık 500 kopyayla Türkiye ve ağırlıklı olarak İslam coğrafyasında gösterime gireceği açıklandı.
Uhud savaşında, Kureyş ordusu saflarında yer alan Halid Bin Velid, savaş dehası sayesinde Müslüman ordusu karşısında Kureyşlilere hiç beklenmeyen bir zafer kazandırmıştı. Uhud yenilgisi, İslam tarihinde Hz. Muhammed’in ilk ve son yenilgisi olmuştu. Daha sonra Müslümanlığı seçen Halid, kılıcını Hz. Muhammed’in hizmetine sunmuştu. Halid’in, Hz. Muhammed tarafından ‘Allah’ın Kılıcı’ (Seyfullah) unvanıyla onurlandırılması ise İslam tarihinin en büyük savaşlarından ilki olan Muute savaşıyla olmuştu. Mekke’nin fethine de katılan ve ‘Mekke Fatihi’ unvanını alan Halid Bin Velid, dört farklı orduyla dört ayrı yerden Mekke’ye girmişti. Katıldığı yüzlerce savaşta yenilgiye uğramayan Halid Bin Velid, yaşamı boyunca savaş kaybetmeyen tarihteki en büyük komutanlardan biri.


    ETİKETLER:

    Türkiye

    ,

    İslam