'Figaro'nun Düğünü' 16 Ocakta sahne alacak

'Figaro'nun Düğünü' 16 Ocakta sahne alacak
'Figaro'nun Düğünü' 16 Ocakta sahne alacak
İstanbul Devlet Opera ve Balesi, Wolfgang Amadeus Mozart'ın "Figaro'nun Düğünü" adlı operasını Kadıköy Süreyya Operası'nda sahnelemeye başlayacak

İlk kez 1786’da Viyana’da seyirci karşısına çıkan ve büyük besteci Mozart ile libretto yazarı Lorenzo Da Ponte iş birliğinin ilk operası olan "Figaro’nun Düğünü", dünyanın en çok tartışma yaratan ve üzerine araştırma yapılan opera eserlerinden biri oldu.

Bestelendiği yıllarda konusu ve müzik anlayışı bakımından "devrim" niteliğinde kabul edilen ve başarısız olması durumunda Mozart tarafından yakılma ihtimali bulunan eser, dönemin en çok ses getiren yapıtları arasına girdi.

Halktan birinin, soylu birini dize getirişi, müzikli konuşmalarla kesilmeksizin, ikinci perdenin neredeyse tamamını kapsayan olağanüstü müziğiyle dönemin ilklerini gerçekleştiren opera, Mehmet Ergüven’in rejisi ve dönüşümlü olarak Serdar Yalçın ve Murat Kodallı’nın orkestra şefliğinde İstanbul Devlet Opera ve Balesi sanatçıları tarafından sahnelenecek.

Eserde "Figaro"yu Suat Arıkan, Bülent Atak ve Zafer Erdaş dönüşümlü canlandıracak. Bu rolde aynı zamanda İzmir Devlet Opera ve Balesinden bariton Cengiz Sayın konuk olacak. "Susanna" rolünde Gülbin Kunduz ve Ayten Telek, "Kont" rolünde Caner Akgün ve Önay Günay, "Kontes" rolünde Evren Ekşi, Otilia İpek ve Hande Soner, "Cherubino" rolünde Nesrin Gönüldağ ve Tuğba Tekışık, "Marcellina" rolünde Stare Çelebi ve Nursel Dinler, "Bartolo" rolünde Göktuğ Alpaşar, Ali İhsan Onat ve Umut Tingür seyirci karşısına çıkacak.

Eserin dekorları Adnan Öngün, kostümleri Sevtaç Demirer, ışık tasarımı Ahmet Defne, koro şefliği Paolo Villa ve koreografi Neslihan Öztürk imzası taşıyor.

Sanatseverler 4 perdelik operayı 16, 19, 22, 23 ve 27 Ocak ile 23, 25 ve 26 Şubat ve 19 Mart tarihlerinde orijinal dili İtalyanca ve Türkçe üst yazıyla Kadıköy Süreyya Operası Sahnesi’nde izleyebilecek.(aa)