'Fikirlerimi sizin kültürünüzden alıyorum'

'Fikirlerimi sizin kültürünüzden alıyorum'
'Fikirlerimi sizin kültürünüzden alıyorum'
İran asıllı İngiliz iç mimar ve tasarımcı Alidad'ın, iç mimari projelerini fotoğrafladığı kitabının tanıtımı yapıldı.

İran asıllı İngiliz iç mimar ve tasarımcı Alidad’ın, ‘The Timeless Home’ isimli kitabı tanıtıldı. İngiltere ’nin İstanbul Başkonsolosluğu’ndaki tanıtım toplantısında konuşan Alidad, kitapta son 5 yılda bitirdiği projelerinin yer aldığını söyledi.

Osmanlı sanatının kendisini etkilediğini anlatan Alidad, “Kitabımın tanıtımını İstanbul’da yapmamın nedeni; yaptığım projelerin büyük bir bölümünde Osmanlı sanatından oldukça etkilendim. Osmanlı sanatı ve kültürünü çok seven biriyim. Beni gerçekten çok etkiliyor. Bu nedenle, buraya gelip, burada bu konuda bir yapmamın doğru olacağını düşündüm. Projelerdeki fikirlerimi sizin kültürünüzden alıyor ve yıllardır kullanıyorum. Fotoğraflarda da göreceğiniz projelerimde, beton bloklardan, içeride kullanılan alçılara kadar, en ufak detayların dahi tamamını ben tasarladım” diye konuştu.

Kitabın ortaya çıkış amacının, yaptığı projelerdeki tecrübesini diğer insanlarla paylaşmak olduğuna işaret eden Alidad, farklı ülkelerde yaptığı çalışmaların fotoğraflandığı kitabında yaklaşık 12 projenin yer aldığını ve her çalışmasının en az 2 yıl sürdüğünü dile getirdi.
İngiltere Büyükelçisi David Reddaway da kitaptaki fotoğraflardan Alidad’ın ne kadar yetenekli olduğunun anlaşılabileceğini söyleyerek, iç mimarın İngiltere’deki eserlerinin tasarım olarak en üst kalitede olduğunu aktardı.

Alidad’ın İngiltere ve İran kültürünü çok iyi harmanladığını bildiren Reddaway, kitabın Türkiye ’de geniş bir okuyucu kitlesine ulaşmasını umduğunu ifade etti.

İngilizce olarak basılan kitabın Türkçe baskısının da kısa süre içinde çıkacağı bildirildi.