Fikret Şenes hayatını kaybetti

Fikret Şenes hayatını kaybetti
Fikret Şenes hayatını kaybetti
Pop müziğe damga vuran isimlerden ilk kadın Türk şarkı sözü yazarı Fikret Şenes yaşamını yitirdi. 93 yaşındaki Şenes, 'iki Yabancı' şarkısının sözlerini yazarak müzik dünyasına girmişti.

RADİKAL - İlk kadın Türk şarkı sözü yazarı Fikret Şenes 93 yaşında yaşamını yitirdi. Yazdığı şarkı sözlerini aralarında Ajda Pekkan’ın da olduğu pek çok isme veren Şenes ‘Türk popuna 290′a yakın eser kazandırmıştı. En son 1996 yılında Ajda Pekkan için ‘Bir Hata’ adlı şarkıyı yazan Şeneş, son üç yıldır Alzheimer tedavisi görüyordu. (Radikal)

FİKRET ŞENES KİMDİR?

Fikret Şenes ilk kadın Türk şarkı sözü yazarıdır. Türkçe sözlerini yazdığı 290'a yakın şarkıyı Türk pop müziğine kazandırmıştır. 1950'lerin ortalarında, 30'lu yaşların başında olan Fikret Şeneş ilk şarkı sözlerini Erol Büyükburç'a yazmış, şan dersi almış ve piyano çalmıştır. 1960'ların sonunda ilk Türkçe söz yazdığı şarkı "İki Yabancı" olmuştur. Şarkıları büyük ilgi görmüştür. Fikret Şeneş'in annesi Calibe Hanım eşiyle birlikte tek kızlarına "Şeneş" soyadını dönemin Soyadı Kanunu'yla birlikte kendileri seçmiştir. İstanbul Amerikan Kız Koleji'nden mezun olduktan sonra konservatuvarın şan bölümüne yazılan Fikret Şeneş evlendiği için konservatuvarı bitiremeden ayrılmıştır. Bedii Bey ile 18 yıl süren evlilik yapmıştır.  ( Kaynak : Vikipedi)