Film baharı başladı

Film baharı başladı
Film baharı başladı

Törende Radikal sinema yazarı Sevin Okyay ve ünlü yönetmen Terence Davies e onur ödülü verildi.

Sinemaseverin 'baharın müjdecisi' saydığı İstanbul Film Festivali'nin açılış töreninde "Emek'in yakasını bırakın artık " sözleri büyük alkış aldı

Sinemaseverlerin “ İstanbul ’da baharın müjdecisi” olarak çağırdıkları İstanbul Film Festivali dün akşamki törenle başladı. Lütfi Kırdar Uluslararası Sergi ve Kongre Sarayı’nda düzenlenen ve sunuculuğunu Memet Ali Alabora’nın üstlendiği tören “Emek Sineması’nı istiyoruz” dileği ile açıldı. Alabora’nın “Emek’in yakasını bırakın artık” mesajı salondan büyük alkış aldı. Törende, bir önceki festivalden bu güne kadar kaybedilen sinemacılar unutulmazken, Ulusal Yarışma jüri üyesi Yüksel Aksu, Theo Angelopoulos ile ilgili görüşlerini paylaştı. Tarık Akan Yusuf Kurçenli ve Lütfi Ö. Akad ile ilgili anılarını anlatırken; Hülya Koçyiğit, Akad övgü dolu sözlerle andı.
Festivalde ‘Sinema Onur Ödülleri’ Türkiye sinemasına yıllar boyu emek vermiş dört isme takdim edildi. Radikal sinema yazarı Sevin Okyay’a ödülünü Altın Lale Ulusal Yarışma Jürisi Başkanı Murathan Mungan verdi. Mungan ödülü verirken “Bu ödülü aynı zamanda 30 yıllık arkadaşıma veriyorum. Sinema yazarları, sinemanın görünmez kahramanları. Sinemayı sanat yapanlar” diye konuştu. Sevin Okyay ise “Bizi sinemaya götüren anneme, bana zorla sinema yazısı yazdırdığı için Enis Batur’a, üyesi olmaktan gurur duyduğum SİYAD’a, İKSV’ye ve festival izleyicilerine çok teşekkür ediyorum” sözleriyle duygularını dile getirdi.
Ödülünü Müjdat Gezen’nin elinden alan Ali Özgentürk “Ülkem paylaşılmayan bir çocuk gibi. Birileri geriye çekiyor, bazıları da evrensel uygarlığın değerlerine doğru çekiyor. Memleket masum, sinema masum, ben masumum” sözleri duygusal anlar yaşattı. . Tarık Akan ise Ayşen Gruda ve Halit Akçatepe’ye ödüllerini takdim etti.
Yaşayan en büyük yönetmenlerden birisi olan Terence Davies de gecede onur ödülü alan isimlerden birisiydi. Ödülünü İKSV Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı’nın elinden alan Davies “İngiltere’den geldim, İstanbul’dayım. Bu kadar romantik olacağını düşünmemiştim. Şu anda Bizans’tayım. Üstüne üstlük bir de ödül aldım. Film mütevazı bir bütçeyle çekildi. Buna kalbimi verdim. Umarım sizde verirsiniz” diye konuştu. Törenin ardından Davies’in son filmi ‘Aşkın Karanlık Yüzü’ gösterildi.

Sinefillerin işi bugün çok zor
31 İstanbul Film Festivali daha ilk günden zengin programına hızlı giriyor. Yeni Terrence Davies filmi ‘Aşkın Karanlık Yüzü’nden Aleksandr Sokurov’un Venedik’ten Altın Aslan ödüllü ‘Faust’una bu seneki festivalin merak uyandıran birçok yapımını bugün farklı seanslarda yakalamak mümkün. Festivalin onur ödülünü almak üzere İstanbul’a gelen Britanyalı yönetmen Terence Davies’in filmi ‘Aşkın Karanlık Yüzü’ bugün 13.30’da Atlas’ta izlenebilir. Davies, 1950’lerde geçen Terrence Ratigan imzalı aynı addaki oyundan uyarladığı ‘Aşkın Karanlık Yüzü’nde Rachel Weisz ve Tom Hiddleston’lu oyuncu kadrosuyla bir yasak aşk hikâyesi anlatıyor. Yönetmenin sinema dersi ise yine bugün 16.00’da İKSV Salon’da.
Aleksandr Sokurov’un ‘gücün yozlaşması’ temalı film dizisinin merakla beklenen son halkası ‘Faust’ ise 21.30’da yine Beyoğlu Atlas’ta. Sokurov’un ‘Faust’u, yönetmenin kendi ifadesiyle, doğrudan bir Goethe uyarlamasından daha çok eserin “satır aralarındakini okumaya” odaklanan bir yapım.
Bu seneki festivalin Terence Davies dışındaki diğer önemli konuklarından, ‘American History X’ten tanıdık Amerikalı yönetmen Tony Kaye’in ‘Kopma’sı ise 21.30’da Beyoğlu Fitaş’ta izlenebilir. Yine bir başka konuk John Madden’in ‘Marigold Oteli’nde Hayatımın Tatili’, 21. 30’da Nişantaşı City’s’de.
Markus Schleinzer’ın bir pedofille kurbanına odaklandığı ‘Michael’ın kâğıt üstünde bile sarsıcı hikâyesini nasıl aktardığı merak konusu. (Fitaş 4, 19.00)

Festival böceği her yerde
Radikal’in görevlendirdiği Festival Böceği, festivalde girmedik delik bırakmayacak ve tüm gelişmeleri, kulis bilgilerini twitter, facebook, www.radikal.com.tr ve gazete üzerinden okurlarla paylaşacak. Festival Böceği’ni twitter’da http://twitter.com/#!/FestivalBocegi bağlantısından; facebook’tan ise https://www.facebook.com/festivalbocegi adresinden takibe alabilirsiniz.