Film endüstrisinin Napster endişesi

Çok değil, bundan bir iki ay önce internet'ten müzik parçalarını bedava...

İSTANBUL - Çok değil, bundan bir iki ay önce internet'ten müzik parçalarını bedava çekmeye yarayan program 'Napster', Sony ve MGM gibi şirketlerin açtığı dava sonucunda 'beleş müzik' sunma nosyonunu yitirmiş, insanlar Metallica veya Rolling Stones gibi grupların parçalarını bilgisayarlarına indiremez hale gelmişti.
İşte bu türden bir sorun bu kez de film sektörünü vurdu. 'DivX' olarak adlandırılan bir programla henüz DVD veya videosu bile çıkmayan filmleri internetten bedava çekebilmek mümkün hale geldi, hem de DVD kalitesinde!
Talep gişe şampiyonlarına
The Guardian'ın haberine göre 'hack'lenen filmlerin başını ABD 'Box- Office' listesinin
üst sıralarında yer alanlar çekiyor. 'En Çok Hack'lenen film ise Guy Ritchie'nin
'Kapışma'sı. Ardından 'Pearl Harbor', 'Lara Croft-Tomb Raider', 'Şrek', 'Trafik' ve 'Gladyatör' gibi yüksek bütçeli filmler geliyor. 'Motion Picture Association of America'nın araştırmasına göre film endüstrisi korsan filmler yüzünden iki milyar dolardan fazla zarara uğramış durumda.
Aslında korsan filmler uzun süreden beri var olan bir olgu. Önceleri, açık göz korsanlar video kasetleri kopyalardı. Ardından VCD kopyalama dönemi geldi.
Ancak asıl bomba, DVD kalitesinde görüntüyü tek bir CD'ye sıkıştırmayı mümkün kılan DivX programı ile patladı. Bu program sayesinde artık filmler görüntü kalitesini koruyarak sadece 600 megabayt'lık yer kaplıyor. Bu da filmlerin tıpkı Napster'da olduğu gibi internet kullanıcılarının oluşturduğu ağ sayesinde bedavaya takas edilebilmesini sağlıyor. Böylece daha DVD'si ve videosu piyasaya çıkmayan en yeni filmler, DVD kalitesinde seyredilebiliyor.
Korsanlar, film 'hack'lemek için sinemaya gidip gösterilen yapımı gizlice dijital kameralarına bir güzel kaydediyorlar. Daha sonra bu kayıtları DivX programıyla sıkıştırıp internet ortamına aktarıyorlar.
Ummadık taş, başı yardı
DivX bir Microsoft programı. Film endüstrisi bu programın birkaç seneden önce başına bela olmayacağını hesaplıyordu. Ancak 27 yaşındaki Fransız Jerome Rota, Max Morrice adını kullanan Alman hacker arkadaşıyla bu programı kırıp DivX;-) adıyla korsanların kullanımına sununca alarm çanları çalmaya başladı. Hacker'ların popüler sitesi
'http://www.2600.com'a giren herkes artık DivX kullanıcısı olabiliyor.
'Matrix' gibi bir filmi DivX formatına çevirmek 8-10 saat alıyor, yüklemekse 1 ya da 2 saat. Amerikan film yapımcıları MP3'ün kaydettiği hızlı gelişimi ve Napster'ı hatırlayıp müzik endüstrisinin yaşadığı sorunların kendi başlarına da geleceğine kesin gözüyle bakıyor.
Aslında birçok DivX sitesi, para karşılığında
film satışı yapan yasal siteler. Tek yaptıkları son teknolojiler hakkında bilgi vermek ve DivX programıyla gösterime girmiş veya girecek olan filmlerin tanıtımını yapmak.
Eski hacker Jerome Rota ise Microsoft'un altyapısından bağımsız çalışan kendi şirketini kurdu bile. Rota'nın DivX'ten çok daha pratik bir programı kullanıma sunacağını söylmesi ise film yapımcılarını çok daha zor günlerin beklediğinin bir kanıtı. (Kültür Sanat)