Filme ısınma turları

J. R. R. Tolkien'in ünlü roman serisi 'Yüzüklerin Efendisi', Yeni Zelanda'da uzun bir süredir filme çekiliyor.
Haber: GÜL ALTAN / Arşivi

İSTANBUL - J. R. R. Tolkien'in ünlü roman serisi 'Yüzüklerin Efendisi', Yeni Zelanda'da uzun bir süredir filme çekiliyor. Bütün dünyada aynı anda gösterime girmesi planlanan filmi izlemek için seyircinin yaklaşık altı ay daha beklemesi gerekiyor.
Ancak kendilerine Trailerproject diyen genç bir ekip, 'Yüzüklerin Efendisi'nden ilham alarak, 'Benzer bir projeyi neden Türkiye'de yapmıyoruz' diyor ve böylece 'Ejderhanın Mızrağı' projesi başlıyor.
2000 yılının sonlarında 'neden olmasın' diyerek yola koyulan 35 kişilik Trailerproject ekibinin başkanı Alican Serbest. Asıl adı 'Dragonlance Chronicle', olan 'Ejderhanın Mızrağı' roman serisi, Türkçeye 'Güz Alaca Karanlığının Ejderleri', 'Kış Gecesi Ejderleri' ve 'İlkbahar Şafağı Ejderleri' olarak çevrilmiş.
'Yüzüklerin Efendisi'yle beraber fantastik edebiyatın en önemli eserlerinden biri sayılan ve New York Times listelerinde
'bestseller' olmuş serinin sıkı hayranı bu ekip. Beyazperdeye aktarılması senelerdir tartışılan bu serinin filmini çekmeyi kafalarına koymuşlar kısacası. Tamamı öğrenci olan ekip, projeye ait harcamaları kendi imkânlarıyla halletmeye çalışıyor önceleri. Ancak giderlerin artmasıyla sponsor aramaya başlıyorlar.
'Yüzüklerin Efendisi'nin ardındaki dev Hollywood şirketleri düşünülürse, bu gençlerin de kendi başlarına serinin tamamını filme çekmeleri beklenemez! Onlar da aralarında "Filmi çekemiyor olabiliriz, ancak bari üç romanı bir film kabul edip fragman çekelim!" diyorlar ve 'olmayan filmin fragmanını çekmeye' karar veriyorlar. Romanın yazarları, Tracy Hickman ve Margaret Weis'le bağlantı kuruluyor, onlar da 'para kazanmadığınız sürece sorun yok' diyerek,
amatör ruha destek veriyor.
25 Mayıs'ta çekimlerine başlanacak olan fragmanın yönetmeni Alican Serbest. Başrollerde ise Burak Özden,
Onur Ereren, Balkan Çilingir ve Ziya Zengi gibi amatör oyuncular var. Ekip, bir yandan çizimleri yapıyor, bir yandan maskeleri, bir yandan ise rollerine hazırlanıyor. Sponsor konusunda ise pek bir gelişme yaşanmamış. Ancak kendilerine 'yapabilecek miyiz, yapamayacak mıyız?' diye sormuyorlar.
'Ortaya çıkan hayalimizdekine ne kadar benzeyecek' diye düşünüyorlar sadece...
Ayrıntılı bilgi için internet adresi: www.trailerproject.net