Filmekimi'nde bilet bulabileceğiniz 12 iyi film

Filmekimi'nde bilet bulabileceğiniz 12 iyi film
Filmekimi'nde bilet bulabileceğiniz 12 iyi film
İKSV tarafından düzenlenen Filmekimi'nin İstanbul ayağı yarın başlıyor. Cannes, Venedik, Sundance gibi prestijli festivallerde ses getiren nitelikli filmlerin gösterildiği Filmekimi'ndeki birçok filmin biletleri tükendi. Biz de hala bilet bulabileceğiniz 12 iyi filmi seçtik.

1. Ayrı Dünyalar / Zwischen Welten / Inbetween Worlds – Feo Aladag
13 Ekim Pazartesi / Nişantaşı City’s / 16.00
14 Ekim Salı / Beyoğlu / 19.00

Avusturyalı oyuncu ve yönetmen Feo Aladağ’ın ödüllü ilk filmi Die Fremde / Yabancı’nın ardından, gerçek olaylardan esinlenerek senaryolaştırarak çektiği Ayrı Dünyalar, dünya prömiyerini Berlin Film Festivali’nde yaptı. Alman askeri Jesper, kardeşini orada kaybetmiş olmasına rağmen Afganistan’daki bir görevi kabul ederek savaş yorgunu bu ülkeye gelir. Görevi, bir karakol köyünü Taliban etkisinden korumaktır. Genç fakat deneyimsiz tercümanları Tarık’ın yardımıyla hem yerel halkın hem de müttefik Afgan milislerinin güvenini kazanmaya çalışır. Ancak Taliban, Tarık’la kız kardeşi Nala’yı tehdit edince, Jesper askeri sorumluluklarıyla vicdanı arasında sıkışır. Afganistan’da olan bitenlerin çok fazla bilinmediğini söyleyen yönetmen Aladağ, filmi bu konuya daha fazla açıklık kazandırmak için çektiğini söylüyor. Filmin oyuncu kadrosu ise şöyle: Ronald Zehrfeld, Mohsin Ahmady, Saida Barmaki, Abdul Salim Yosofzai, Felix Kramer, Burghart Klaussner, Pit Bukowski, Tobias Schoenenberg.

2. Björk: Biophilia Live - Nick Fenton, Peter Strickland
11 Ekim Cumartesi / Beyoğlu / 19.00
12 Ekim Pazar / Nişantaşı City’s / 19.00
14 Ekim Salı / Atlas / 16.00

Björk gibi sanatçı zor bulunur: Aynı anda hem avangart, hem kışkırtıcı hem özgün, kimseye benzemeyen bir deha… Björk – Biophilia Live, bu eşsiz sanatçının yaratımı olan disiplinlerarası multimedya projesi Biophilia’nın insani yönünü keşfetmeye çalışan bir konser filmi. Björk’ün aynı adlı sekizinci stüdyo albümü Biophilia’yı merkez alan proje müzik, telefon app’leri, internet, yerleştirmeler ve canlı konserlerden oluşan çok yönlü, çok katmanlı bir etkinlikler toplamı. İki yıl süren turnenin son gösterisi olarak Londra’daki Alexandra Palace’ta yapılan ve canlı kaydedilen görkemli konserde Björk ve ekibi Biophilia’daki tüm şarkıları ve daha birçoğunu dijital, geleneksel ve neredeyse tanımsız enstrümanlar kullanarak seslendiriyor. Çok parçalı bir mozaik olarak Biophilia’nın hayati bir parçasını oluşturan ve Berberian Sound Studio yönetmenlerinden Peter Strickland’ın ortak yönettiği Björk – Biophilia Live, Hollywood Reporter dergisi tarafından “Başlı başına bir sanat yapıtı” olarak övülüyor.

3. Çılgın Aşk / Amour Fou - Jessica Hausner
12 Ekim Pazar / Nişantaşı City’s / 21.300
13 Ekim Pazartesi / Atlas / 11.00
16 Ekim Perşembe / Beyoğlu / 19.00

“Aşk ebedidir ve hep ölümün üstesinden gelir”, diye düşünülürdü 19. yüzyılda. Dünya prömiyerini Cannes’da Belirli Bir Bakış Bölümü’nde yapan Çılgın Aşk, bu fikirden yola çıkan bir tür “romantik komedi”, konusunu ise şair, oyun yazarı ve romancı Heinrich von Kleist’ın 1811’deki çifte intiharından alıyor. Romantik Dönem’de, Berlin’deyiz… Genç şair Heinrich, ölümün kaçınılmazlığını aşkla aşmaya çalışmaktadır, ama şüpheci kuzini Marie’yi birlikte intihar etmeye ikna edemez. Reddedilmenin ağırlığını hisseden Heinrich, tam bu sırada orta sınıftan evli bir kadın olan Henriette’le tanışır. Henriette başta çekimser davransa da ölümcül bir hastalığın pençesinde olduğunu öğrenince Heinrich’in teklifini yeniden değerlendirecektir. Christian Friedel, Birte Schnöink, Stephan Grossmann, Peter Jordan, Sebastian Hülk, Marc Bischoff, Marie-Paule Von Roesgen, Josiane Peiffer, Sandra Hüller gibi isimler filmin başrollerini üstleniyor.

4. Dönüş / The Turning - Tony Ayres, Robert Connolly, Claire Mccarthy, Stephen Page, Simon Stone, Warwick Thornton, Mia Wasikowska, David Wenham
12 Ekim Pazar / Nişantaşı City’s / 13.30
14 Ekim Salı / Beyoğlu / 11.00
17 Ekim Cuma / Atlas / 11.00

Farklı disiplinlerden gelen sekiz Avustralyalı sanatçı, ödüllü yazar Tim Winton’ın insanın içine işleyen aynı adlı harika öykü kitabı Dönüş ‘teki öyküleri kısa filmlere döktüler. Birbirine bağlanan ve birbirleriyle çakışan öykü-filmlerde yineleyen karakterleri farklı Avustralyalı oyuncular canlandırıyor. Filmde küçük bir kıyı kasabasının sakinleri, sıradan yaşamlarını sarsan olağanüstü anları yaşarken, tereddüt ve pişmanlık hissediyor, bazı ilişkiler ister istemez değişiyor, kararlardan vazgeçiliyor, bazı yaşamlar sonsuza dek yön değiştiriyor… Canlı çekimler, kum animasyonu ve hatta üç parçalı bir bölüm de içeren bu çok özel film, önce Melbourne, ardından da Berlin film festivallerinde prömiyerini yaptı.


5. Çile / Kreuzweg / Stations of the Cross - Dietrich Brüggemann
13 Ekim Pazartesi / Atlas /16.00
14 Ekim Salı / Beyoğlu / 21.30
17 Ekim Cuma / Nişantaşı City’s / 13.30

Bu sene Berlin’de En İyi Senaryo ve Kiliseler Birliği Ödülleri’ni alan Çile, köktendincilik üzerine bir taşlama, bir azizenin öyküsü... 14 yaşındaki Maria, koyu Katolik bir mezhebe bağlı olan ailesinden öğrendiklerini gündelik yaşama bir türlü uyarlayamaz. Bu nedenle sürekli bir ikilem içinde kalan genç kız, giderek daha da radikal bir noktaya kayar ve dilsiz erkek kardeşinin iyileşmesi için kendini kurban etmeye karar verir. İsa’yı aklından çıkarmadan, onun çile çektiği on dört duraktan geçerek bir azize olacaktır. Lea van Acken, Franziska Weisz, Florian Stetter, Lucie Aron, Moritz Knapp, Ramin Yazdani, Hanns Zischler ve Michael Kamp’ın rol aldığı Dietrich Brüggemann’ın filmi bu öyküyü sabit açılı 14 plan sekans aracılığıyla anlatıyor. Filmin alışılmadık biçimsel tercihi seyirciyi zorlamaktan ziyade, metnin dini fanatizm ve hoşgörü üzerine sorduğu soruları daha da çıplak hale getiriyor.

6. Issız Toprak / Young Ones - Jake Paltrow
11 Ekim Pazartesi / Atlas / 21.30
13 Ekim Pazartesi / Nişantaşı Ciyt’s / 11.00
16 Ekim Perşembe / Rexx / 16.00

“Buraları yeşilken, kuraklık gelmeden önce hiç görmedim.” Su uzun süredir gezegenimizin en değerli doğal kaynaklarından biri haline gelmiş, toprak kuruyup lanetli bir örtüye dönüşmüş, toz artık yere oturmuştur. Hayatta kalabilenler kendileri de şartlar gibi sertleşerek mücadelelerini sürdürmektedir. Bunlardan Ernest Holm, çocukları Jerome ve Mary ile birlikte çiftliklerini haydutlara karşı korurken bir yandan da toprağı canlandırmaya çalışmaktadır. Ellerinde son kalan parayı da dağda su kuyuları açan bir ekibe robot taşıyıcı satın almak için harcadıklarında devreye Mary’nin sevgilisi Flem girer. Ancak Flem’in ince hesapları, eninde sonunda genç Jerome’un yaşına göre ağır kararlar almasına yol açacaktır. Yönetmenliği Jake Paltrow’un üstlendiği Issız Toprak’ta Michael Shannon, Nicholas Hoult, Kodi Smit-Mcphee rol alıyor Bir ihanet öyküsü anlatan bu çağdaş Western trajedisinin dünya prömiyeri ise Sundance Film Festivali’nde yapıldı.

7. Kirli Para / The Drop - Michael R. Roskam
13 Ekim Pazartesi / Atlas / 21.30
14 Ekim Salı / Rexx / 13.30
15 Ekim Çarşamba / Beyoğlu / 11.00
17 Ekim Cuma / Nişantaşı City’s /19.00

Başrolü karizmatik Tom Hardy’nin üstlendiği polisiye gerilim, Kirli Para, hayatını geçen yıl kaybeden büyük oyuncu James Gandolfini’nin de son filmi. Filmdeki olayların çıkış noktasıysa, Tom Hardy’nin canlandırdığı yalnız barmen Bob’ın çöpten bir köpek kurtarması. Bob, işlediği bu “hayır”ın ardından Brooklyn’deki barların paravan olarak kullanılarak mafyaya kirli para aktarıldığı bir düzenin ortasına düşer. Aynı zamanda patronu da olan kuzeni Marv’ın (Gandolfini) baskısı hiç dinmezken Bob kendini bir de ters giden bir soygunun ve açılan soruşturmanın tam merkezinde bulur. Senaryosu Mystic River / Gizemli Nehir, Gone Baby Gone / Kızımı Kurtarın ve Shutter Island / Zindan Adası romanlarının yazarı Dennis Lehane tarafından yazılan Kirli Para’nın yönetmeni Michaël R. Roskam’ın ilk filmi Bullhead, Oscar’a aday olmuştu.

8. Mezara Kadar / Kkeut-kka-ji-gan-da / A Hard Day - Kim Seong-hun
11 Ekim Cumartesi / Nişantaşı Ciyt’s / 19.00
13 Ekim Pazartesi / Beyoğlu / 19.00
14 Ekim Salı / Atlas / 11.00

İlk gösterimi Cannes’da Yönetmenlerin On Beş Günü bölümünde yapılan Kim Seong-Hun’un filmi Mezara Kadar, izleyiciyi heyecanla sarsan, sert dövüş sahneleri, kovalamacalar, kara mizah, toplumsal hiciv ve bir nebze gerçeküstücülüğü esirgemeyen, hınzır bir polisiye gerilim. Filmin anti-kahramanı, annesinin cenazesinden dönerken kazayla birisini arabasıyla ezerek öldüren özel suçlar dedektifi Gun-su. İşlediği suçu örtbas etmek amacıyla Gun-su, öldürdüğü adamı da annesinin tabutuna koyar. Birkaç gün sonra, emniyet bu ölümden haberdar olur ve soruşturması için de Gun-su’nun ortağını görevlendirir. Ortağı vakanın ayrıntılarını ortaya çıkardıkça Gun-su’nun huzursuzluğu da git gide artar. Üzerine üstlük, kazaya tanık olan biri de Gun-su’yu tehdit etmeye başlar. Filmde başrolleri Lee Sun-Kyun, Jin-Woong Jo, Shin Dong-Mi, Jeong Man-Sik ve Sin Jeong-Geun paylaşıyor.

9. Mısır Adası / Simindis kundzuli / Corn Island - George Ovashvili
13 Ekim Pazartesi / Rexx / 13.30
14 Ekim Salı / Nişantaşı City’s / 11.00
16 Ekim Perşembe / Beyoğlu / 21.30

Özellikle başrolündeki İlyas Salman’ın performansıyla çok konuşulan ve Karlovy Vary’de Büyük Ödül ile Kiliseler Birliği Ödülü’ne layık görülen, çok az diyalog içeren Mısır Adası, Salman’ın canlandırdığı yaşlı bir çiftçi ile genç torununu bir tarım sezonu boyunca izliyor. Gürcistan ile Abhazya arasındaki doğal sınırın bir parçasını oluşturan küçük adada yaşayan dede ile onun sözünden çıkmayan torunu, yıllardır yaptıkları gibi önce toprağı belleyip sonra mısır ekerler. Arada kıyıdan geçen askerler dışında bu iki isimsiz çiftçiyi kimse görmez. Sonra bir gün, yaralı bir asker uzamış mısırların arasına saklanır. Yılların tarafsızlığını bozmak zorunda kalacaklar mıdır? İlyas Salman’a filmde Mariam Buturishvili, İrakli Samushia ve Tamer Levent eşlik ediyor. Mısır Adası, Gürcistan’ın Oscar adayı oldu.

10. Palo Alto - Gia Coppola
12 Ekim Pazar / Beyoğlu / 21.30
13 Ekim Pazartesi / Rexx / 16.00
14 Ekim Salı / Nişantaşı City’s / 13.30

Gia Coppola’nın senaryosunu yazıp yönettiği bu ilk film, James Franco’nun yazdığı Palo Alto Öyküleri kitabından beyazperdeye uyarlandı. Çekingen ve hassas bir kız olan April, çocuğunu tek başına büyüten futbol koçu Mr. B. ile kafası hep güzel, asi Teddy arasında kalmıştır. Bu arada, April’a gizlice hayran Fred, önüne gelenle yatan Emily’yi baştan çıkarır. Partiler eğlenceleri izlerken April ile Teddy sonunda birbirlerine ilgi duyduklarını kabullenirken Fred’in sorumsuzlukları ortalığı karıştırır. Francis Ford Coppola’nın torunu ve Sofia Coppola’nın yeğeni, fotoğrafçı Gia Coppola, ilk filminde ilkgençliğin karmaşık bağlarını, aşırıya kaçan duygularını ve romantik sarsıntılarını ustaca saptarken ergenlerin cinsel arzu, sıkıntı, yabancılaşma ve yıkıcı öfke nöbetlerinin bir portresini de çiziyor. Filmde başrolleri ise yine James Franco, Emma Roberts, Nat Wolff, Zoe Levin, Claudia Levy, Olivia Crocicchia ve Jack Kilmer paylaşıyor.

11. Soğuk Cennet / Snow in Paradise - Andrew Hulme
11 Ekim Cumartesi / Beyoğlu / 11.00
14 Ekim Salı / Nişantaşı City’s / 16.00
15 Ekim Çarşamba / Rexx / 11.00

İngiltere’de Hoxton’daki toplu konutlardan semazenlere uzanan, bir şehir eşkıyasının şiddet patlamaları ve suçluluğunu din yoluyla kontrol altına alma çabalarını anlatan bir hikâye, bir yolculuk anlatıyor Soğuk Cennet. Londra’nın fakir East End bölgesinde uyuşturucu ve zorbalıkta kendini bulan sıradan soyguncu Dave, en iyi arkadaşı Tarık’ın ölümüne neden olunca daha önce hiç duyumsamadığı utanç ve pişmanlık hislerine boğulur. Suçluluktan kurtulma arayışında İslam’la tanışır, ne var ki kavuştuğu içsel huzur, suç dolu geçmişince gölgelenecektir. Deneyimli kurgucu Andrew Hulme’un Cannes’da Belirli Bir Bakış Bölümü’nde gösterilen bu ilk filmi, senaryoyu da birlikte yazdığı Martin Askew’un deneyimlerine dayanıyor. Askew filmde de Dave’in amcasını canlandırıyor. Filmin diğer oyuncuları ise şöyle: Frederick Schmidt, Aymen Hamdouchi, Martin Askew, David Spinx, Claire-Louise Cordwell, Ashley Chin, Joel Beckett, Clive Brunt ve John Dagleish.

12. Yuvaya Dönüş / Coming Home - Zhang Yimou
12 Ekim Pazar / Nişantaşı City’s / 11.00
16 Ekim Perşembe / Atlas / 11.00
17 Ekim Cuma / Beyoğlu / 19.00

Kültür Devrimi’nin sona ermesiyle çalışma kampından salıverilen bir siyasi mahkûm, yıllar sonra evine döndüğünde geçirdiği ruhsal bir sarsıntı yüzünden karısının onu tanımadığını fark eder. Karşısında durmasına rağmen karısı hâlâ onu beklemektedir. Bir yabancı gibi davranarak sabırla geçmişlerini hatırlatmaya, karısının hafızasını canlandırmaya çalışacaktır. Zhang Yimou’nun ilk kez Cannes’da yarışma dışı gösterilen bu son filmi Yuvaya Dönüş, suçluluk, aşk, sabır ve barışma hakkında, on yıllar ve devrimler boyu süren bir melodram. Filmde Chen Daoming, Gong Li, Zhang Huiwen, Guo Tao, Liu Peiqi, Zu Feng, Yan Ni, Xin Baiqing, Zhang Jiayi, Chen Xiaoyi ve Ding Jiali’yi izliyoruz.


TÜRKİYE’NİN DÖRT BİR KÖŞESİ FİLMEKİMİ
13. Filmekimi sinemanın en güncel örneklerini sadece İstanbul’a değil, Türkiye’nin farklı noktalarına da eriştirmeye devam ediyor. 2011 yılından bu yana gittiği her şehirde sinemaseverlerden büyük ilgi gören Filmekimi, bu yıl da Ankara, İzmir, Bursa, Diyarbakır, Şanlıurfa ve Trabzon’a uğrayacak.
Filmekimi,
Ankara Büyülü Fener Kızılay Sineması’nda 10-12 Ekim,
İzmir Karaca Sineması’nda 15-19 Ekim,
Bursa Cinetech Korupark Sinemaları’nda 17-19 Ekim,
Diyarbakır N-City AVM Avşar Sinemaları’nda 24-26 Ekim,
Şanlıurfa Emek Sineması’nda 24-26 Ekim ve
Trabzon Lara Sinemaları’nda 31 Ekim- 2 Kasım’da yapılacak.