Filmlerin yeni durağı Toronto

26'ncı Toronto Uluslararası Film Festivali, bugünden itibaren, 15 Eylül'e kadar 54 ülkeden konuk edeceği 326 filmle...

İSTANBUL - 26'ncı Toronto Uluslararası Film Festivali, bugünden itibaren, 15 Eylül'e kadar 54 ülkeden konuk edeceği 326 filmle birçok ünlü ismi bir araya getirecek.
İngilizce çekilmeyen filmlere ağırlık veren festival, sinema endüstrisindeki Hollywood tekelini kırmayı amaçlıyor. Festivaldeki 249 uzun filmin 143'ü İngilizce değil.
Kanadalı Bruce Sweeney'in 'Last Wedding'iyle açılacak festivalde beş filmin dünya, 19 filmin ise Kuzey Amerika galası yapılacak. Bu filmler arasında Terry Gilliam'ın Don Kişot'u sinemaya uyarlama serüvenini anlatan 'Tilting at Windmills', Romanyalı Yahudilerin İkinci Dünya Savaşı'nda bir gemide yaşadıklarını konu alan 'The Struma', Helena Bonham-Carter'lı 'Novocaine' ve Kuzey Amerika'da ilk defa gösterilecek David Lynch'in 'Mulholland Drive'ı da yer alıyor.
Geoffrey Rush ve Barbara Hershey'nin rol aldığıı psikolojik gerilim türündeki
'Lantana'yla kapanacak festivale, Ferzan Özpetek de 28 Eylül'de Türkiye'de gösterime girecek 'Cahil Periler' ile katılıyor.
Cannes'dan üç yapım; Zacharias Kunuk'un Inuktitut dilinde çekilen ilk film olan 'Atanarjuat'u, Nanni Moretti'nin Altın Palmiyeli 'Oğlumun Odası' adlı filmi ve Jean-Luc Godard'ın 'Eloge de L'Amour'u da festivalin programında yer alıyor.
Bu yıl filmler 14 ayrı kategoride seyirciye sunuluyor. Bu kategoriler arasında Ustalar, Çağdaş Dünya Sineması, Galalar, Keşifler, Afrika Gezegeni ve Avangart Filmler, Kanada Retrospektifi ve Dalga Boyları yer alıyor.
İskandinav sinemasına da özel bir bölüm ayrılan festivalde, Lars von Trier'in bir zamanlar başını çektiği 'Dogme 95' hareketinin önemli filmleri gösterilecek.
Ustalar bölümünde ise Takeshi Kitano, Ken Loach, Nagisa Oshima, Claude Chabrol, Im Kwontaek, Buddhadeb Dasgupta ve Barbara Kopple filmlerine yer verilecek.
Mick Jagger, Uma Thurman, Anthony Hopkins, Denzel Washington, Jeanne Moreau festivale katılacak isimler. Festivalde Jagger'ın yapımcılığını üstlendiği 'Enigma' ve 'Man from Elysian Fields' da gösteriliyor. (Kültür Sanat)