Filmmor: İç diyalog ve hesap verme mekanizması başlatıyoruz

Filmmor: İç diyalog ve hesap verme mekanizması başlatıyoruz
Filmmor: İç diyalog ve hesap verme mekanizması başlatıyoruz
Filmmor Kadın Kooperatifi'nden kendilerine yönelik sert eleştirilere yanıt geldi. Filmmor'dan ayrılan 14 imzacı kadının 'mobbing, ücret adaletsizliği, dengesiz ilişkiler, anti-feminist ilişkilenmeler' suçlamalarına cevaben kaleme alınan metinde "İç diyalog süreci başlatmaya ve kadın kamuoyuna açık bir hesap verme mekanizmasına hazırız" denildi.

RADİKAL - Önceki gün Filmmor Kadın Kooperatifi’nde (Filmmor) görev alan bir grup kadının yayımladığı “Filmmor’dan neden ayrıldık?” başlıklı metne karşılık Filmmor Kadın Kooperatifi'nden yazılı bir açıklama geldi. 14 imzacı kadının kaleme aldığı ilk metinde; kadınlara yönelik sinema atölyeleri yapan, Uluslararası Gezici Filmmor Kadın Filmleri Festivali’nin de düzenleyicisi olan Filmmor’un yapısının iddia edildiği gibi feminist yöntemlerle değil, 'bir kişinin aklı ve gündemiyle ilerlediği' savunulmuştu. Kadınlar, 2003’te kuruculuğunu Melek Özman’ın yaptığı Filmmor’un işleyişinde 'emek sömürüsü, mobbing, ücret adaletsizliği, dengesiz ilişkiler, anti-feminist ilişkilenmeler' olduğunu öne sürüp örgütün, 'tüm kaynaklarını hiçbir hesap verme yükümlülüğü duymadan bir aile mirası gibi harcayan bir yapı olarak varlığını sürdürdüğü' iddiasında bulunmuştu. Söz konusu metne cevaben, Filmmor Kadın Kooperatifi bir açıklama metni yayımladı. Açıklamada "Hissedilen ve öfke yaratan tüm eleştirileri tartışmasız kabul ediyor; bunları gidermenin, tekrarlamamanın, bunlarla yüzleşmenin, hâlleşmenin yollarını birlikte bulmak üzere muhataplarıyla bir iç diyalog süreci başlatmaya çağıyoruz" denilirken, "Eleştiriyi aşan kabul edilemez suçlama ve ithamlara dair ise beyanı esas alarak aksini ispatlama yükümlülüğümüzü yerine getirmek üzere, tarih ve yeri sizlerle de paylaşacağımız, tüm kadın kamuoyuna açık bir hesap verme mekanizması örgütlemeye başlıyoruz" diye devam edildi.

Filmmor'da büyük kavga!

Filmmor Kadın Kooperatifi'nden basına gelen açıklama şu şekilde:

Kamuoyuna,
Dün bir çok e-posta grubu ile paylaşılan ve medyaya taşınan filmmor’dan ayrılanların beyanları ile ilgili bu açıklamayı sizlerle paylaşmak zorunda kaldığımız için üzgünüz. Yaşadığımız ve yaşattığımız hayal kırıklıkları için de üzgünüz.
Yapamadıklarımızın hayal kırıklığını taşıdığımız tüm kadınlarla üzüntümüzü ve başka bir dünya için başka bir ilişki, başka bir dil, başka bir örgütlenme umudumuzu koruduğumuzu ve bu yoldaki çabamızı sürdüreceğimizi paylaşmak istiyoruz. Ancak görünen o ki, karşı olduğumuz her şeyle mücadele ederken aynı zamanda ve daha yoğun bir enerjiyle kendimizdeki yansımalarla, kırgınlıklarla ve kalan alışkanlıklarla mücadele etmeli ve muhakkak daha önce deneyimlemediğimiz, öğrenemediğimiz başka bir ilişki, işleyiş, hukuk ve kurumsallaşma modeli geliştirebilmeliyiz.
2015 Şubat ayında bambaşka saiklerle ayrılan üç arkadaşımızla karşılıklı eleştiri, özeleştiri ve diyalog mekanizmaları kuramamanın, öfke ve kırgınlığın belirlediği ve bu öfke ve kırgınlıkla örgütlenen bir süreç yaşanmasının ve bu sonucunda da bu beyanla karşılaştığımız sürecin tüm sorumluluğunu üstlenerek, bu hayal kırıklıklarını gidermenin yollarını hep birlikte aramaya ihtiyaç duyuyoruz.

- Hissedilen ve öfke yaratan tüm eleştirileri tartışmasız kabul ediyor; bunları gidermenin, tekrarlamamanın, bunlarla yüzleşmenin, hâlleşmenin yollarını birlikte bulmak üzere muhataplarıyla bir iç diyalog süreci başlatmaya çağıyoruz.

- Eleştiriyi aşan kabul edilemez suçlama ve ithamlara dair ise beyanı esas alarak aksini ispatlama yükümlülüğümüzü yerine getirmek üzere, tarih ve yeri sizlerle de paylaşacağımız, tüm kadın kamuoyuna açık bir hesap verme mekanizması örgütlemeye başlıyoruz.
Bu buluşmada, başka bir pratik inşa edebilme umut ve çabasında bizlerle olmanız dileğiyle...
Herkese sevgilerimizle,
Filmmor Kadın Kooperatifi