Filmmor'dan Breillat seçkisi

Filmmor'dan Breillat seçkisi
Filmmor'dan Breillat seçkisi
Yönetmen Catherine Breillat'nın altı filmi 12. Uluslararası Gezici Filmmor Kadın Filmleri Festivali kapsamında gösterilecek.

14 Mart’ta İstanbul ’da başlayacak 12. Uluslararası Gezici Filmmor Kadın Filmleri Festivali çağdaş sinemanın en tartışmalı ve cüretkâr yönetmenlerinden biri olan Catherine Breillat’yı altı filmiyle konuk ediyor. Yazar, romancı Catherine Breillat sadece Fransız sinemasının değil, günümüz sinemasında en çok tartışılan, en ayrıksı isimlerden biri. Etkinlik kapsamında Breillat’nın gösterilecek filmleri ise şöyle; Amira Casar ve Rocco Siffredi rol aldığı ‘Cehennemin Anatomisi’ (2004), Charles Perrault’nun yazdığı 17. yüzyıl peri masalının feminist bir versiyonu ‘Mavi Sakal’ (2009), oyuncu kadrosunda Asia Argento, Fu’ad Aït Aattou ve Michael Lonsdale’ın yer aldığı ‘Metres’ (2007), 1999 yapımı ‘Romans, rüyalarında uzak diyarları gezme yeteneğine sahip kahramanı konu alan ‘Uyuyan Güzel’ (2010) ve güçlü, bağımsız bir yapımcı Maud’un hikâyesinin anlatıldığı ‘Zaafın İstismarı’ (2013).
Breillat’nın 17 yaşındayken yazdığı ilk romanı ‘L’homme facile’ (Hafifmeşrep Erkek ), çıkar çıkmaz +18 etiketi aldı. Breillat sinemaya 1972 yılında Bertolucci’nin ‘Paris’te Son Tango’ filminde oynayarak girdi. 1975’te ise kendi romanı ‘Soupirail’i (Bodrum Penceresi) ‘Une vraie jeune fille (Gerçek Bir Kız)’ adıyla sinemaya uyarladı. Filmin seyirciyle buluşabilmesi 2000 yılında mümkün oldu. Filmlerinin birçoğu yasaklanan veya +18 olarak sınıflandırılan Breillat kadın cinselliğini görsel haz nesnesi olmaktan çıkarıp tabuları ve alışkanlıkları yerle bir ediyor. Provokatif sinema dilini kurmada en olmadık yöntemleri deniyor.


  ETİKETLER:

  Sinema

  ,

  İstanbul

  ,

  Bodrum

  ,

  Mavi

  ,

  Erkek

  ,

  Kız

  ,

  Kadın

  ,

  yazar

  ,

  Uzak