Filozof Levy alay konusu oldu

NICE - Fransa’nın en çok tanınan filozoflarından Bernard-Henri Levy, yeni kitabı ‘Felsefeyle Savaş’ta Immanuel Kant’ı çılgın ve sahte olmakla eleştirmek için Jean-Baptiste Botul isimli kurgusal bir karakterin kitabından alıntı yapınca Fransa’da alay konusu oldu.
Jean-Baptiste Botul, Fransız gazeteci Frederic Pages’in Fransız mizah dergisi Le Canard Enchaine için yarattığı kurgusal bir karakter. ‘Şöhretli filozof’ yapacağı ufak bir araştırmayla dahi bunun kurgusal bir karakter olduğunu bulabilirdi çünkü Wikipedia’da bile bunun kurgusal bir karakter olduğu yazılı. Bu eleştiriye karşılık Levy’nin yaptığı yorum ilginç: “Benim bilgiye ulaşma kaynağım kitaplardır, Wikipedia değil.”

‘Nükleer bir gaf’
Levy kitabında Kant’ı eleştiriyor ve fikirlerine destek olması için Kant uzmanı olarak gördüğü ‘filozof’ Botul’un ‘Immanuel Kant’ın Seks Yaşamı’ isimli kitabından alıntılar yapıyor.
Olayı açığa çıkartan Le Nouvel Observateur gazetesinden Aude Lancelin, bunun Levy’nin yöntemine ilişkin kuşkuları artıracak nükleer bir gaf olduğunu söylüyor. Levy birçok Fransa’da birçok televizyon programına katılarak eleştirilerle de yüzleşiyor. (Kültür Sanat)