Finali güncel sanatla yapıyoruz

Finali güncel sanatla yapıyoruz
Finali güncel sanatla yapıyoruz

Paris?te bugünden itibaren beş yeni sergi açılıyor.

PARİS - Fransa’da Türkiye Mevsimi etkinlikleri finali ‘güncel sanat’ ile yapıyor. Etkinliklerin son haftasında Türkiyeli sanakçıların çalışmalarının yer aldığı beş yeni sergi açılacak.
Bugün ‘Gençlerin Fotografik Keşfi’ başlıklı proje kapsamında hazırlanan işler, ‘Küçük İstanbul’ festivali kapsamında 10. Bölge sokaklarında sergilenecek. Proje, Paris’teki Türkiye göçmeni gençlerin İstanbul’da çektiği fotoğraflardan oluşuyor. Yarın ise ‘İstanbul (Transit)’ sergisi açılıyor. Akbanksanat’ın desteklediği Passage de Retz’de açılacak serginin küratörü Ali Akay. Sergide Türkiye’den Ahmet Öğüt, Seza Paker ve Nasan Tur ile Wang Du, Claude Closky, Brice Dellsperger gibi uluslararası sanatçıların yer alıyor. Yarın açılışı yapılacak ikinci sergi ise ‘İnsanın Yaptıkları’. Ünlü şair Aragon’un müze evinde açılacak sergide Paris’te yaşayan heykeltıraş Çoşkun’un Aragon ve Nazım Hikmet gibi şairlerden esinlenen heykelleri var. 

Pompidou’da video sanatçıları
Ertesi gün, 29 Mart Pazartesi ise Pompidou Müzesi’nde Türkiyeli video sanatçıların işleri gösterilecek. ‘Turquie et Alors’ başlıklı gösterimlerde Canan, Berat Işık, Köken Ergün, Erkan Özgen ve Şener Özmen’in yapıtlarına var. 31 Mart Çarşamba günü ise bir başka büyük sergi açılıyor: ‘Ruh Halleri: Çığrından çıkmış bir nesil’. Paris Güzel Sanatlar Akademisi’nde açılacak serginin küratörü Yekhan Pınarligil. Sergiye Nevin Aladağ, Canan, Extramücadele, Nilbar Güreş, Berat Işık, Bengü Karaduman, Ahmet Öğüt, Şener Özmen, Tayfun Serttaş, Erinç Seymen, Cengiz Tekin, İrem Tok, Vahit Tuna, Deniz Ünal katılıyor.
Türkiye mevsiminin son sergisi ise Paris’in ilgi gören yeni ve alternatif sanat mekanı 104’te açılıyor. Paris’in tüm dünyada tartışma yaratan iddialı ve yeni deneysel sanat mekanı 104 (Centquatre) ise sanat öğrencilerinin ortak işlerini ağırlayacak. 16 farklı okuldan ve farklı disiplinlerden gelen 50 Türk, Fransız ve Alman öğrenci üç ayrı atölye çalışmasına katılacaklar. Ortak üretimleri 104’te 3 Nisan Cumartesi günü ziyaretçilere açılacak. (Kültür Sanat)