Fırçalar, Çanakkale savaşlarını anlatacak

Fırçalar, Çanakkale savaşlarını anlatacak
Fırçalar, Çanakkale savaşlarını anlatacak
ÇOMÜ ile Gallipoli Memorial Clup tarafından düzenlenen, "5. Çanakkale Resim Yarışması"na başvurular sürüyor

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) ile genel merkezi Avustralya’nın başkenti Sidney’de bulunan Gallipoli Memorial Clup tarafından düzenlenen, "5. Çanakkale Resim Yarışması"na başvurular sürüyor.

Avustralya ve Türkiye’de yapılan yarışmalarda birinci olan eserler, 2015 yılında, savaşın 100. yıl dönümünde Sidney’de açılacak Gallipoli Müzesi’nde sergilenecek.

Yarışmanın organizasyonuna katkıda bulunan eski Sidney Başkonsolosu Niyazi Adalı, Çanakkale Resim Yarışması’nın Türkiye’de 2006, Avustralya’da 2005 yılından bu yana düzenlendiğini söyledi.

Çanakkale Savaşları’nın insanlığa miras bıraktığı evrensel barış, özgürlük, vatan sevgisi, dostluk, dayanışma, cesaret ve sadakat temalarının işlendiği yarışmaya, Çanakkale Onsekiz Mart, İstanbul Işık, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Fakültesi ile Hacettepe Üniversitesinin destek olduğunu bildiren Adalı, Avusturya’daki yarışmanın da aynı temayla düzenlendiğini kaydetti.

Türkiye’deki yarışmaya katılmak isteyenlerin eserlerini ÇOMÜ’ye gönderdiğini, resimlerin burada toplandığını anlatan Adalı, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Eserler, Mart ayında jüri tarafından değerlendiriliyor ve 18 Martta yani savaşın yıl dönümünde Çanakkale’de ilk sergi açılıyor. Daha sonra 2’şer ay ara ile aynı sergi İstanbul ve Ankara’da izlenime sunuluyor. Geçtiğimiz yıl 80 resim değerlendirmeye alındı. Bu yıl da benzer sayıda katılım bekliyoruz. Türkiye’deki yarışmaya Türk vatandaşlarının yanı sıra Türkiye’de oturan Avustralya ve Yeni Zelanda vatandaşları da başvurabilir."

Birinci olan eserler, savaşın 100. yılında sergilenecek

Adalı, her iki ülkede düzenlenen yarışmalarda birinci olan eserlerin toplanarak, Çanakkale Savaşı’nın 100. yıl dönümünde Avustralya’nın Sidney şehrinde açılacak Gallipoli Müzesi’nde sergileneceğini bildirdi.

Sidney’deki savaş müzesinin iki ülke arasındaki bağı daha da kuvvetlendireceğini dile getiren Adalı, "Gallipoli Müzesi, iki ülkeye ve dünyaya kalıcı bir eser kazandıracak. Bu müze çok modern bir müze olacak. Müzeye girenler Çanakkale Savaşı’nı yaşayacaklar" diye konuştu. (aa)