Fıstık gibi 'Çingene kız'

Fıstık gibi 'Çingene kız'
Fıstık gibi 'Çingene kız'
Çöplerden topladığı evsel atıklarla yaptığı resimlerle tanınan geri dönüşüm sanatçısı Nilay Gündüz, bu sefer de, 100 kilogram Antep fıstığı kabuğundan, Zeugma'nın simgesi "Çingene kız" mozaiği yaptı.

İstanbul’da bir sergiyi gezerken gördüğü dekoratif tablolardan etkilenen Nilay Gündüz, Gaziantep’te kurduğu atölyesinde ev atıklarından tablo yapmaya başladı.,

Dikenli tel, kozalak, cam şişe, ağaç kabukları, portakal kabuğu, Antep fıstığı kabuklarını ve ev atıklarını kullanarak dekoratif tablolar oluşturan Nilay Gündüz, sanata ilginin giderek arttığını söyledi.

Ev atıklarından dekoratif tablo yapmaya başladığında yakınlarının kendisine şaşırdıklarını ancak ortaya çıkan 500 tablodan sonra görüşlerin değiştiğini söyleyen Gündüz, kendi sanat galerisini de kurduğunu belirtti.

Gündüz, geçen yıl Antep fıstığı kabuklarından yaptığı Atatürk portresinin ardından, bu kez de, kurtarma kazılarıyla ortaya çıkarılan ve Zeugma Antik Kenti’nin simgesi olan "Çingene kız" mozaiğini yaptığını söyledi.

Mozaiği, yaklaşık bir yılda tamamladığını ve 100 kilogram Antep fıstığı kullandığını ifade eden Gündüz, fıstıkların yaklaşık 25 kilogram gelen kabuklarının mozaiğin oluşmasına yettiğini anlattı.

Gündüz, mozaiğe ana renklerini vermek için 6 renk kullandığını
belirterek, mozaik etrafındaki kum görüntüsünü de, fıstık kabuklarını küçük parçalara ayırarak verdiğini söyledi.

"ZOR BİR ÇALIŞMA OLDU"
Nilay Gündüz, fıstık kabuklarının da geriş dönüşüm malzemesi olduğunu belirterek, şöyle devam etti:

"Fıstık kabuklarıyla mozaik çalışmasının ilk renkli denemesini
gerçekleştirdim. Daha önce bilindiği gibi organik boyadan dev Atatürk portresi çalışmıştım. Yaklaşık 1 yıl süren çalışmamda 100 kiloya yakın Antep fıstığı kabuğu kullandım. Fıstıktan olması insanların ilgilisini çekti. Zor bir çalışma oldu. Resmin tamamında Antep fıstığı kabuğu kullanıldı. Resmin etrafında parçalanmış kabuk kum görüntüsü var, bunları kırmak çalışmanın en zor kısmıydı" diye konuştu.

Mozaiği, 5. Uluslararası Irak ve Komşu Ülkeler Fuarı’nda sergilediğini ve büyük beğeni topladığını sözlerine ekledi.