Fon tablolarına 'fondip'

Eskidji Müzayede Evi tarafından düzenlenen
'Sümerbank Müzayedesi', çağdaş Türk resim sanatının 'yıldızlarına' ait toplam 151 yapıtın iki buçuk saat içerisinde
yüzde 100'lük satışı ile noktalandı.

İSTANBUL - Eskidji Müzayede Evi tarafından düzenlenen 'Sümerbank Müzayedesi', çağdaş Türk resim sanatının 'yıldızlarına' ait toplam 151 yapıtın iki buçuk saat içerisinde
yüzde 100'lük satışı ile noktalandı. 163 milyar lira gelirin elde edildiği müzayedede Sümerbank çatısı altında birleştirilen Egebank, Yurtbank, Yaşarbank, Bankkapital ve Ulusalbank'ın koleksiyonlarında bulunan resimler satışa sunuldu.
Ergin İnan, İlhan Berk, Ertuğrul Ateş, Mehmet Pilevneli ve Cafer Bater ile birçok değerli Türk ressamının çalışmalarının yer aldığı koleksiyonlardaki tablolar açık artırma usulüyle satıldı. Yapılan satışlar içerisinde en yüksek fiyata alıcı bulan iki tablonun da ressamı Ergin İnan oldu. İnan'ın iki ayrı tablosu müzayedede 9 milyar 300'er milyon liraya alıcı buldu. Türk resminin usta ressamlarından Ercüment Kalmık'ın bir tablosunun da 7 milyar liraya el değiştirdiği etkinliğin ardından ikinci bir müzayede daha gerçekleştirildi. Burada da aynı kurumlara ait Atatürk büstü, eski daktilolar, biblo ve halılardan oluşan eşyalardan da toplam 18 milyar lira gelir elde edildi. (aa, ntvmsnbc)


    ETİKETLER:

    Atatürk

    ,

    İstanbul