Fo'nun Nobel parasını yediler

İtalyan komedyen ve oyun yazarı Dario Fo, kurduğu yardım derneğinde yolsuzluk yapıldığı iddiasıyla mahkemeye başvurdu.

ROMA - İtalyan komedyen ve oyun yazarı Dario Fo, kurduğu yardım derneğinde yolsuzluk yapıldığı iddiasıyla mahkemeye başvurdu. 1997 yılında edebiyat dünyasını şaşırtarak Nobel Edebiyat Ödülü'nü kazanan Fo, buradan elde ettiği parayla bir yıl sonra 'Sakatlar İçin Nobel' adında bir yardım derneği kurdu. Fo'nun 800 bin euro kullanarak kurduğu dernek birçok ünlünün ve sanatçının destek vermesiyle kısa sürede İtalya'nın en büyük yardım kuruluşlarından biri haline geldi. Kurum sakat ve özürlü insanların hayatlarını geliştirmek için projeler üretmeye, bu insanlara yardım etmeye başladı.
Birkaç ay öncesine kadar her şey yolundaydı. Ta ki kurumdan yardım alan bazı kişilerin hesaplarına paralarının yatırılmadığını Fo'ya iletinceye kadar... Fo bunun üzerine kurumun müdürü Luciano Silva'yı derneğin parasını kendi şahsı için kullandığı iddiasıyla geçen hafta mahkemeye verdi. Sanatçı mahkeme çıkışında "Silva' nın kötü bir şeyler yaptığı alenen ortada ama elimizde somut delil yok. Olayı yargıya intikal ettirdik" dedi.
Anarşist Fo'nun İtalya'da hayli hareketli bir sanat yaşamı bulunuyor. Fo'nun geçen sene, Başbakan Silvio Berlusconi'yi eleştirdiği oyunu, yasaklama girişimlerine rağmen ülke çapında turneye çıkmıştı. (The Independent)