Fotoğraf sanatının derinlerine bir yolculuk

Fotoğraf sanatının derinlerine bir yolculuk
Fotoğraf sanatının derinlerine bir yolculuk
Fotoğraf sanatçısı Ali Kabaş ve sanat yönetmeni Yetkin Başarır tarafından kurulan Departures Photography Workshops (DPW), düzenlediği fotoğraf atölyeleri ile bu sanat dalına gönül vermiş fotoğrafseverlere "ışık" tutuyor.

DPW; ekipmanı olan, rastgele amatör çekimler, kullanım kılavuzları ve teknik kitaplarla yetinmeyip, yüz yüze eğitim ve paylaşımın önemine inanan fotoğraf meraklılarını 5 saat süren bir atölye çalışmasına davet ediyor. Fotoğrafçılığın temellerinin birlikte atılacağı bu çalışmayla fotoğrafseverler ekipmanlarına hakim olurken, araçlar da amaçlara hizmet eder hale geliyor.

Anı yakalamanın inceliklerini kavrayabilmek, gerçek koşulların sağlanması ile mümkün... Departures Photography Workshops, farklı mekanları araştırıp, doğru lokasyonlarda ışıkla ilgili zamanlama kararlarını vererek, fotoğraf severlere ilham verecek ortamı sağlıyor ve çarpıcı sonuçlar yaratmalarına destek oluyor.
Bir fotoğraf sanatçısı ve bir sanat yönetmeninin bilgi ve deneyimlerini katılımcılarla paylaştığı atölyeler,fotoğrafseverlere farklı bakış açıları kazandırırken, bir mekana ya da eşyalara bile hayat vermek mümkün hale geliyor. Kentin sokaklarında ya da doğada yapılan bir gezide algılananları fotoğrafa dökebilmek, büyüleyici bir manzarayı tüm etkileyiciliği ile yansıtabilmek, hatta fotoğrafçının kendi yorumuyla sentezleyerek ifade edebilmek için, DPW ile birlikte profesyonel ve özel bir çekim deneyimi fotoğrafseverleri bekliyor.


Ali Kabaş kimdir?

Sanatçı bir aileden gelen Ali'nin fotoğraf yolculuğu çocuk yaşta başladı ve ABD'de iş ve sanat eğitimi yıllarında devam etti. Worcester Polytechnic Institute'dan BS ve Columbia Üniversitesinden MBA dereceleri olan Ali, müşterilerine en yüksek kalitede komple fotoğraf hizmetleri veriyor. Ali, stüdyoda ve dış mekanda özel çekim ve stok çekimi yapıyor. Sondijital teknolojilerde uzman olan Ali, fotoğrafçılık ve dijital iş akışı dersleri veriyor. Ali, İstanbul'da PG Art Gallery'de 2002'de "DüşDünya", 2005'de "Höyük-Sessiz Köyler, 2006'da "Recto-Verso, 2008'de "Yüksek Açı" sergilerini ve New York'da St. Regis Hotel ve Türkiye Kültür ve Turizm Ofisinde 2005'de "Bir İstanbul Kutlaması" sergilerini açtı. Fotoğraf ilgialanlarına sanat, reklam, kurumsal, gezi, hava ve sualtı dahil. Ali American Society of Picture Professionals üyesi veGetty Images Photo Assignments fotoğrafçısı.


Yetkin Başarır kimdir?

Daha ilk ve orta öğrenim döneminde resim, heykel yarışmalarında, birçok ödül aldı. Lise yıllarında (1988-91) Mengü Ertel'in tasarım ofisinde çalışarak grafik tasarım eğitimine başladı. 1997 yılında Mimar Sinan Üniversitesi Grafik Tasarımbölümünden mezun oldu. 1997-2007 yılları arasında Bülent Erkmen'in tasarım ofisinde çalıştı. 1990 yılından itibaren,yurtiçinde ve yurtdışında birçok tasarım ve çağdaş sanat sergisine katıldı. (1995 “Zagreb International Exhibition ofGraphic Design and Visual Communication”, 1996 “Vakko Eşarp Koleksiyonu” İstanbul, 1997 “Brecht 100 Plakate” Berlin,1997 “Second International Triennial of Stage Poster” Sofia, 1999 Hafriyat Sergisi - İstanbul, 1999 Mona Jas ile birlikte“Cast” installation Kunstbank Berlin, 1999 Afiş tasarımları müze koleksiyonuna alındı. Museum für Gestaltung Zurich,2002 “Under the Beach: The Pavement” Proje4L İstanbul, 2003 “Turkish Art Today” The Museum of Modern Art SaitamaTokyo, 2004 “Istanbul Exhibition” IFA Gallery Stuttgart ve Berlin, 2005 “…için Sanat” Platform Güncel Sanat Merkeziistanbul ) sergilerine katıldı. 1999-2000 İstanbul Teknik Üniversitesi Endüstri Tasarımı bölümü, 2008-2009 Mimar SinanÜniversitesi Grafik Tasarım bölümünde tipografi dersleri verdi.(aa)