Fotoğrafçılardan sansür tepkisi

Fotoğrafçılardan  sansür tepkisi
Fotoğrafçılardan  sansür tepkisi

İzmirli fotoğrafçılar İzmir Sanatr Merkezi’’nde açılan ‘Aykırı’ başlıklı sergide yer alan üç fotoğrafa uygulanan sansüre, sergiye son vererek tepki gösterdi.
İzmir Fotoğraf Sanatı Derneği (İFOD) tarafından düzenlenen ‘Aykırı’ başlıklı sergide yer alan ve ‘başı kapalı mayolu kadın ’, ‘öpüşen iki erkek’ ve ‘öpüşen başı kapalı iki kadın’ı betimleyen üç fotoğraf, 8 Ocak Pazar günü iki ulusal gazetede ‘Dini değerlere hakaret içeren fotoğraf sergisi Türkiye ’yi ayağa kaldırdı’ başlığıyla yer bulunca, İzmir Belediyesi yetkilileri bu üç fotoğrafı sergiden çıkardı. Sergiyi düzenleyen İFOD üyeleri ise uygulamanın sansür olduğunu belirterek kalan fotoğrafları da topladı ve sergiye son verdi.
İFOD Başkanı Beyhan Özdemir, “Çeşitli basın organlarında çıkan kışkırtıcı haberler karşısında İzmir Büyükşehir Belediyesi sansür uyguladı. İFOD’un bilgisi ve isteği dışında üç fotoğrafımız sergiden indirilerek bir odaya kapatıldı. Belediye yetkilileri fotoğrafların kendileri tarafından sergiden kaldırıldığını ve sergide yer almasına izin vermeyeceklerini söylediler. Demokrasilerde bunun adına sansür denir. Bu sansürün altında kalamayız. Biz fotoğraf sanatçıları olarak, hiçbir şekilde din-mezhep ayrımı yapmadık, zaten yapamayız. Ama fotoğraflardan bazıları birilerinin canını sıkmış. Bu sansür uygulamasını protesto etmek için sergide yer alan fotoğrafları toplama kararı aldık” diye konuştu.
İki erkeğin öpüştüğü fotoğrafı çeken Barış Barlas, “Meksika ziyareti sırasında çektiğim gerçek bir fotoğraf. Ziyaretim sırasında metroda bu çifti öpüşürken gördüm ve çektim. Bu bizce aykırı olabilir. Fakat pek çok ülke tarafından normal kabul edilmiş bir durum. Bu fotoğrafın neden bu kadar büyütüldüğüne anlam veremiyorum” dedi.