Fotoğrafı dinlemenin tam zamanı

Fotoğrafı dinlemenin tam zamanı
Fotoğrafı dinlemenin tam zamanı

Fotoğraf: Bülent Kılıç

Kadir Has Üniversitesi Fotoğraf Kulübü öğrencilerinin düzenlediği 'Fotoğraf Konuşmaları' adlı seminer dizisinde Türk fotoğrafçıların deneyimleri ele alınacak.

RADİKAL - Profosyonel kulvarda IŞİD prodüksiyonlu infaz yayınları amatör kulvarda ise intihar selfieleri 21'inci yüzyıl görsel albümüne birbiri ardına eklenmeyi sürdürürken Kadir Has Üniversitesi Fotoğraf Kulübü öğrencileri tarafından organize edilen “Fotoğraf Konuşmaları” adlı seminer dizisinde Ortadoğu 'yu sarmalayan şiddet ve  şiddet sunumu, savaş ve risk bölgelerinde görev yapan Türk fotoğrafçıların ve  akademisyenlerin deneyimleriyle ele alınıyor.

Başta Ortadoğu ve Afrika’da şiddet sınırlarının zorlandığı bir dönemde fotoğraf  ve fotomuhabirinin misyonunu ele alınacak Fotoğraf Konuşmaları, Prof. Dr. Hasan  Bülent Kahraman’ın “Fotoğraf öldü mü, doğuyor mu?” konuşmasıyla başlayacak.

Dizinin ikinci konuşmasını ise 2014 yılında Suriye, Ukrayna ve Türkiye ’de çektiği  fotoğraflar The Times Dergisi tarafından yılın fotomuhabiri seçilen Bülent Kılıç  ve İŞİD tarafından esir alınan Bünyamin Kılıç yapacak. Ayrıca Seminer dizisinde  EPA Türkiye fotoğrafçısı Sedat Suna “ Dünya Görsel Hafızasında Türkiye ve Ortadoğu” adlı konuşmayı gerçekleştirecek.

11 Şubat'ta Kadir Has Üniversitesi Cibali Kampüsü'nde başlayacak fotoğraf konuşmalarında ayrıca Muhsin Akgün Sahne, Portre ve Popülarite, Gürcan Öztürk Bilgi ve Estetik: Belgesel Fotoğraf, Mesude Bülbül ve Ebru Aslan “ Türkiye’de Kadın Fotoğrafçı Olmak”, Emre Koşak ise Spor Fotoğrafçılığı başlıklarıyla yer alacak.