Fotoğrafın yükselen yıldızı

Fotoğrafın yükselen yıldızı
Fotoğrafın yükselen yıldızı

Giovanni Ozzola nın çalışmalarında ışık önemli bir unsur.

İtalya'nın uluslararası alanda yükselen yıldızı, genç sanatçı Giovanni Ozzola'nın çalışmaları Proje 4L'de. Sanatçı, fotoğraf ağırlıklı çalışmalarıyla tanınıyor

İSTANBUL - Proje 4L/Elgiz Çağdaş Sanat Müzesi, yeni sezonu İtalya ’nın uluslararası alanda yükselen sanatçılarından Giovanni Ozzola’nın ‘On the Edge’ (Kenarda) adlı sergisiyle açıyor. Küratörlüğünü Elena Forin’in üstlendiği sergide Ozzola, fotoğraf çalışmalarının yanı sıra Türkiye ’de çıkarılmış bir taş yüzey üzerine projeksiyonla yansıtacağı bir video çalışmasını da içeren yerleştirmeler yapacak.
Proje 4L’de aynı anda yapılacak ikinci bir sergide ise yine İtalyan küratör Elena Forin tarafından ‘Müzenin Açık Arşiv Odası’ndan (Archvarium) seçilen iki genç Türk sanatçıdan Elif Süsler ‘Aydınlığa Yönel’ adlı video ve kartpostal standlarından oluşan yerleştirmesini, Deniz Üster ise ‘Dedikoduya Kulak Misafiri Olmak’ adlı videosunu ve ‘Söylendi ve Kondu’ adlı toprak içinde filizlenmiş patatesleri içeren organik yerleştirmesini sunuyor.

1982 doğumlu
1982 Floransa doğumlu Giovanni Ozzola, fotoğraf, video ve yerleştirmelerinde ışık ve görselliğin uçlarındaki imajlarla deneyler yapan sanatçı. Bu arayışlar sırasında Proje 4L’de geçen Nisan ayında açılan ‘Kaotik Metamorfoz’ sergisi için İstanbul’a gelen sanatçı, Yerebatan Sarnıcı’nı ziyareti sırasında görselliğin sınırları ve algılamanın aşamalarıyla ilgili arayışında tam istediği anı yakaladığını belirtiyor. Giovanni Ozzola bu konuyu şöyle anlatıyor: “Görme isteği, zor tanımlanabilen bir şeyi keşfetme isteği üzerinde uzun zamandır düşünüyorum. Büyük bir efor ve tüm duyuların ortak çabasında rağmen görüşü engelleyen zifiri karanlıktan önceki dakikaydı. Tamamen zihinsel olan o durumu düşünüyordum ve kendimi şans eseri, bir sarnıcın içinde buldum. Önümdeki şey, o fikrin mükemmel bir biçimde maddeleşmesiydi”

Mekânın tarihi
Ozzola’nın Yerebatan Sarnıcı’nda oldukça loş bir ışıkta, tam da istediği şekilde tüm duyulara hitap edebilecek görsel sınırların kenarına bir yolculuk yaptıktan sonra, karanlıkta damlayan suların detaylarını ortaya çıkaran koyu renkte, anıtsal boyutta triptik eseri  sergi salonunun girişinde yerini aldı. Sanatçı sergi için yaptığı ve yerel bir taş üzerine yansıttığı videosuyla da, mekânın ve zamanın, yörenin tarihi ve doğasıyla tanımlanabildiğini vurguluyor. Tel: 0212 290 25 25 (Kültür Sanat)


  ETİKETLER:

  İtalya

  ,

  Türkiye

  ,

  İstanbul

  ,

  sanat