@ErkanAktug

Fotoğrafın 'zirve'sini Erdoğan çekti

Fotoğrafın 'zirve'sini Erdoğan çekti
Fotoğrafın 'zirve'sini Erdoğan çekti

Fotoğraflar: SALİH ZEKİ FAZLIOĞLU, BURAK AKBULUT/AA

Ara Güler, Sabit Kalfagil, İzzet Keribar ve Sıtkı Fırat, Kültür Bakanlığı Kültür Sanat Büyük Ödülü'nü Başbakan Erdoğan'ın elinden aldı
Haber: ERKAN AKTUĞ - erkan.aktug@radikal.com.tr / Arşivi

Lütfi Kırdar’ın etrafı hayli hareketli. Güvenlik çemberi, siyah giyen adamlar, siyah kocaman otomobiller… Zira Kültür Bakanlığı’nın bu sene Türkiye ’nin dört büyük fotoğrafçısı Ara Güler, Sabit Kalfagil, Sıtkı Fırat ve İzzet Keribar’a değer gördüğü Kültür Sanat Büyük Ödülü’nü Başbakan Erdoğan sunacak. Lütfi Kırdar’ın içiyse sanki popüler bir filmin galasına ev sahipliği yapıyormuş gibi hıncahınç dolu. Başbakan, alkışlar eşliğinde salona giriyor, tören İstanbul Devlet Türk Müziği Topluluğu’nun mini konseriyle başlıyor. Ardından Kültür Bakanı Ertuğrul Günay sahneye çıkıyor. “Bu aslında bir ödül değil, bir teşekkür” diyor ve ekliyor: “Fotoğrafı biraz ihmal etmişiz. O yüzden bu sene onları onurlandırmaya karar verdik. Ödülü bir isme indirmekte zorlandık, dört ismi birden onurlandırmaya karar verdik.” 

‘Siyaset bir sanattır’
Sonra Başbakan Erdoğan, çıktı sahneye ve fotoğrafçıları, sanatı yücelten bir konuşma yaptı. “Tarih yazdığınız, tarihin tanıklığını yaptığınız, bizim göremediğimizi bize gösterdiğiniz için elinize, yüreğinize, gönlünüze ve gözünüze sağlık” diyerek ödül kazanan fotoğrafçıları kutlayan Erdoğan, siyaseti de bir sanat olarak gördüğünü dile getirdi: “Milletin hizmeti için yüreğini ortaya koymuş, ömrünü adamış, aşkla ve sevdayla çalışmış herkes de inanıyorum ki ortaya bir sanat eseri koymakta, sanatçı ruhunu teneffüs etmektedir. Müzik olsun, resim olsun, özellikle edebiyat olsun, sanat her zaman ilgi alanımız içinde oldu ve olmaya devam edecek.” Konuşmasında ödül kazanan her fotoğrafçıya ayrı ayrı değinen Başbakan, “Sizin kareleriniz, ırkçılığa, nefrete karşı verilen en güzel yanıttır. Gönül gözüyle bakan renkleri görür, ideoloji gözüyle bakan ise karanlığı” diye konuştu.
Törenin en unutulmaz anları ise Başbakan Erdoğan’ın muhabirlerden birinin makinesini alarak önce Ara Güler’i, ardından da ödül alan dört fotoğrafçıyı birden, dizini kırıp yere çömelerek fotoğrafladığı dakikalardı.
Ödülünü alan Ara Güler, sahne önündeki fotoğrafçıları göstererek “Ben de onlar gibi çok aktüel fotoğrafçılığı yaptım. Derdim yaşadığım devri diğer asırlara bırakmaktı” dedi. Sıtkı Fırat, “Hatırlanmak güzel şey” derken Prof. Sabit Kalfagil, Kültür Bakanlığı’nın ilk defa fotoğrafçıları hatırlayarak takdir etmesinin her türlü övgüyü hak ettiğini söyledi. İzzet Keribar ise törenin fotoğrafçılar için bir zirve noktası olduğunu vurguladı: “Gerçekten olağanüstü bir gün, bir zirve. Bir fotoğrafçının yaşarken ulaşabileceği bir zirveyi yaşadığım için çok mutluyum.”
Ödül alan fotoğrafçılar, birer fotoğraflarını Başbakan’a hediye etti.DİLEĞİ BİR AY SONRA GERÇEKLEŞTİ
Ara Güler, 4 Şubat’ta Cüneyt Özdemir’in hazırlayıp sunduğu ‘Soru-Yorum’ programına konuk olmuştu. Özdemir’in “Erdoğan’ın mı Kılıçdaroğlu’nun mu resmini çekerdiniz?” sorusunu “İkisini de çekmezdim, onlar benim resmimi çeksin” diye cevaplayan Ara Güler’in bu temennisi dün gerçekleşti. AA muhabirinin fotoğraf makinesini alan Başbakan Erdoğan, Ara Güler’in aşağıdaki fotoğrafını çekti.