Frankfurt Kitap Fuarı'nda ilk gün heyecanı

Frankfurt Kitap Fuarı'nda ilk gün heyecanı
Frankfurt Kitap Fuarı'nda ilk gün heyecanı
Türkiye, 200 civarında yayıneviyle Frankfurt Kitap Fuarı'nda. 'Fotoğraflarla 'Göç'ün 50. Yılı' ve 'Behzat Ç. Konferansı' da etkinlikler arasında

Bu yıl 63’üncüsü düzenlenen dünyanın en büyük ve prestijli kitap fuarı unvanına sahip Frankfurt Kitap Fuarı, bugün ziyaretçilerine kapılarını açıyor. Fuarın bu seneki sloganı ‘Yeniden düşün. Yenileştir’ (‘Rethink. Renew.’).
1000’den fazla ülkeden katılımcının beklendiği fuarın bu yılki onur konuğu ülkesi İzlanda. Türkiye ise bu yıl fuara 200 civarında yayıneviyle katılıyor. İstanbul Ticaret Odası ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür A.Ş. de Türkiye Ulusal Organizasyon etkinlikleri kapsamında faaliyet gösterecek. 

Behzat Ç. de Frankfurt’ta
Almanya’da işçi göçünün 50. yılı olması sebebiyle Kültür A.Ş. tarafından hazırlanan ‘Fotoğraflarla ‘Göç’ün 50. Yılı’ adındaki sergi de Türkiye’yle ilgili etkinlikler arasında. Konuyla ilgili ‘Alman-Türk / Türk-Alman’ Başarı Öyküleri konulu bir de seminer düzenlenecek.
Frankfurt Kitap Fuarı’nda ilgi çekici bir etkinlik de ‘Türk Edebiyatından Film Uyarlamaları: Bir Ankara Polisiyesi Behzat Ç.’ konferansı. Moderatörlüğünü Kültür ve Turizm Bakanlığı Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdür Yardımcısı Ümit Yaşar Gözüm’ün yaptığı konferansın katılımcıları ise oyuncu Erdal Beşikçioğlu, yazar Emrah Serbes ve film yapımcısı Tarkan Karlıdağ’dan oluşan ‘Behzat Ç.’ ekibi. 2011 Uluslararası Frankfurt Kitap Fuarı etkinlikleri kapsamında yazarlar, yayıncılar ve çocuk çizerleri katalogları İngilizce olarak fuar alanında dağıtılacak. Türk yazarlar ve yayıncılar hakkında etkinliklere dair ayrıntılı bilgi booksfromturkey.com adresinde.