Fransa Oscar için Türkçe 'Mustang'i neden seçti?

Fransa Oscar için Türkçe 'Mustang'i neden seçti?
Fransa Oscar için Türkçe 'Mustang'i neden seçti?
Fransızların dillerini çok sevdikleri, onu korumak için ellerinden geleni yaptıkları herkesçe bilinir. Peki içinde tek kelime Fransızca geçmeyen, Türkiye'yle ilgili bir öykü anlatan ve Türk oyuncuların yer aldığı, Deniz Gamze Ergüven'in yönettiği 'Mustang'i neden Fransa adına Oscar'a yolladılar? Bu çok ilginç bir durum, çünkü 'Mustang', Türkiye'de de Oscar adayı olmak için başvurmuştu. Fransa seçici kurulu çok deneyimli kişilerden oluştuğundan bu kararın bir hata/kaza sonucu alındığını düşünmek saflık olur...
Haber: AHMET BOYACIOĞLU - ahmet@festivalonwheels.org / Arşivi

Gamze Deniz Ergüven’in yönettiği ‘Mustang’, Fransa’nın Oscar adayı seçildi. Bu çok ilginç bir durum, çünkü ‘Mustang Türkiye ’de de Oscar adayı olmak için başvurmuştu ama bizim seçici kurulumuz geçen yıl Venedik Film Festivali’nde jüri özel ödülünü kazanan Kaan Müjdeci imzalı ‘Sivas’ı Oscar’a yollamaya karar verdi.

‘Mustang’, bu yıl Cannes Film Festivali’nde Yönetmenlerin On Beş Günü bölümünde gösterilmişti. Film, Cannes’da Europa Cinemas adlı kuruluşun mansiyonunu aldı, daha sonra katıldığı Odessa ve Saraybosna Film Festivali’nde en iyi film seçildi. 23 Ekim’de Türkiye’de gösterime girecek ‘Mustang’, önemli bir toplumsal konuyu ele alıyor ve tartışmalar yaratacağı kesin. Ancak bu başka bir yazıda ele alınmalı.

Saraybosna'da büyük ödül Deniz Gamze Ergüven'in 'Mustang'ine

Fransa’daki seçici kurulun üyeleri, Cannes Film Festivali Sanat Yönetmeni Thierry Fremaux, ‘The Artist’ adlı filmiyle Oscar kazanan yönetmen Michel Hazanavicius, Fransa sinemasının en önemli kuruluşu UniFrance’ın başkanı Jean-Paul Salome, Fransız Akademisi başkanı Alain Terzian, Fransız Sinemateki’nin direktörü Serge Toubiana ve iki ünlü Fransız kadın oyuncu Nathalie Baye ile Melanie Laurent idi. Görüldüğü gibi Fransızlar Oscar’a film seçme işini hiç şansa bırakmıyorlar. Seçici kurul çok güçlü isimlerden oluşuyor.
Fransa'nın yeni Türk yıldızı: Deniz Gamze Ergüven

İşte bu seçici kurul, bu yıl Cannes Film Festivali’nde büyük ödül Altın Palmiye’yi kazanan ‘Dheepan’ ve yine Cannes’da en iyi erkek oyuncu ödülünü alan ‘The Measure of a Man’ gibi filmleri eleyerek Deniz Gamze Özgüven’in ilk filmi ‘Mustang’ı Fransa’yı temsil etmek üzere Oscar adayı seçti. Türkiye’yle ilgili bir öykü anlatan, Fransa-Almanya-Türkiye ortak yapımı ‘Mustang’ın oyuncuların tamamı Türkiye’den ve film bir Karadeniz kasabasında çekilmiş. İçinde -ilaç için!- bir Fransızca sözcük ya da Fransa’ya bir gönderme yok. Ya da tam doğrusunu söylemek gerekirse filmde sadece bir kartpostal Fransa’yı çağrıştırıyor, onu da ancak filmi çok büyük bir dikkatle izlerseniz görebilirsiniz.

Deniz Gamze Ergüven
Fransızların dillerini çok sevdikleri, onu korumak için ellerinden geleni yaptıkları herkesçe bilinir. Fransızcaya o kadar düşkündürler ki karşılarındaki kişinin anlamadığını bile bile kendi dillerini konuşmayı sürdürürler. Bazı kötü niyetliler bu davranışın nedenini Fransızların yabancı dil öğrenme konusunda çok yetenekli olmadığına bağlasa da, Fransızların Fransızca konusundaki hassasiyetleri meşhurdur. Durum böyleyken seçici kurul neden yönetmeninden oyuncusuna, konusundan mekanlarına kadar Türkiye kokan, ama en önemlisi başından sonuna Türkçe konuşulan bir filmi Fransa’yı temsil etmek üzere Oscarlara yolladı? Seçici kurul çok deneyimli kişilerden oluştuğundan bu kararın bir hata/kaza sonucu alındığını düşünmek saflık olur.

'Mustang' bir Karadeniz kasabasında geçiyor.
Variety dergisinde Kristopher Tapley’in yabancı dilde en iyi film adaylarını incelediği listede birinci sıraya koyduğu ve en çok şans verdiği film, Lazlo Nemes’in yönettiği Macaristan yapımı ‘Son of Saul’ (Saul’un Oğlu). Bu filmin önümüzdeki Oscar’larda ödüle en yakın aday olduğu aylardır konuşuluyor. Listenin ikinci sırasında ise… Evet bildiniz, ‘Mustang’ yer alıyor. Filmin ABD hakları Cannes Film Festivali sırasında Cohen Media Group adlı şirket tarafından satın alınmış ve 2016 yılının başında gösterime gireceği açıklanmıştı. Bu Oscar ödül töreninin hemen öncesine denk geliyor ve iyi bir zamanlama.

'Mustang' kadın olma yolunda ilerleyen beş kız kardeşin hikayesini anlatıyor. 
En son 2010 yılında en iyi yabancı film dalında Oscar’a aday olabilen Fransa, öyle görülüyor ki bu yıl tamamıyla başarıya oynamaya karar vermiş. Seçici kurul bu karara varırken içeriden gelecek eleştirilere göğüs germeyi de göze almış gibi görünüyor. Çünkü sinemaya her yıl bir milyar Euro’dan fazla para harcayan ve yılda 200’den fazla film üreten bir ülkede, ‘Ne oluyor, bir tane Fransızca konuşulan film bulamadınız mı?’ gibi çatlak sesler çıkması çok doğal...

Sözcük anlamı ‘Amerika’da yaşayan yabani at’ olan ‘Mustang’, bakalım Oscarlarda nereye koşacak? Ve eğer Oscar’a aday olmayı başarırsa biz buna nasıl bir ruh hali ile tepki vereceğiz?

Meksika'da Melisa Sözen'li jüriden 'Mustang'e ödül