Fransa'da Atıf Yılmaz'a saygı

Fransa'da düzenlenen yüzlerce film festivali arasında ciddi ve önemli bir yeri olan Montpellier Akdeniz Sinemasi Festivali'nde, bu yıl on üç Türk filmi gösteriliyor.
Haber: MEHMET BASUTÇU / Arşivi

PARİS - Fransa'da düzenlenen yüzlerce film festivali arasında ciddi ve önemli bir yeri olan Montpellier Akdeniz Sinemasi Festivali'nde, bu yıl on üç Türk filmi gösteriliyor. 22 yaşındaki festival 27 Ekim'de başladı. 5 Kasım'a kadar sürecek etkinlik kapsamında Derviş Zaim'in 'Filler ve Çimen'i yarışmalı bölümde gösterilecek. Festivalin 'Ustalara Saygı' bölümünde ise sinemamızın iki önemli adı, Türkan Şoray ile Atıf Yılmaz yer alıyor.
Ustalar buluşuyor
Türk sinema tarihinin en verimli ustalarından
Atıf Yılmaz'ın 1977-1999 yılları arasında gerçekleştirdiği on yapıttan oluşan toplu gösterinin önemli bir kısmı Türkan Şoray'ın başrol oynadığı filmlerden oluşuyor. Montpellier Festivali'nin 'Ustalara Saygı' başlığı altında düzenlediği diğer toplu gösterilerde, Atıf Yılmaz yanında, İspanyol sinemasının iki özgün adı, Gonzalo Suarez ile Jess Franco tanıtılıyor. Kısa filmlerin de programlandığı Montpellier'de, Ahmet Boyacıoğlu'nun yönettiği '3x8=24' yarışma dışı gösterilecek. Ayrıca Kazım Öz'ün Antalya'da yarışan ilk filmi 'Fotoğraf', özel bir program kapsamındaki paket içinde yer alıyor. İlk olarak geçen şubat ayında, Rotterdam Film Festivali'nde izleyici önüne gelen 'Fotoğraf', Kürt sorunuyla ilgili bir çalışma. Atıf Yılmaz ile Derviş Zaim, bu hafta festivalin konuğu olarak Montpellier'ye gelecek.