Fransa'dan bir ses gelir bizlere!

Fransa'dan bir ses gelir bizlere!
Fransa'dan bir ses gelir bizlere!
Fransız müzik üçlüsü Watcha Clan, 30 Nisan'da İstanbul'a geliyor

Akdeniz sıcaklığı taşıyan ritimleriyle  dikkat çeken Watcha Clan; son çalışması ‘’Dispora Hi-Fi’’ ile elektronik müziği de soundlarıyla birleştirdi. İlk albümleri ‘Nomades a.k.a 2002’, 20.000 kopya sattıktan sonra stüdyoya kapanan grup, 2005 yılında ‘Le Bastion (Vai La Bott)’ albümleri ile eleştirmenlerden olumlu yorumlar aldı. Albümleri 2008 World Music Charts’ta 1 numara oldu, Dutch Mixed Magazine’de ise Avrupa Top 10 listelerinde 2008’in en iyi albümü seçildi. Watcha Clan; üyelerinin farklı etnik kökenleri ve müzik alışkanlıkları bulunuyor. İki gitar, bir bas gitar, harmonium (küçük org), klavye, sampler, yan flüt ve vokalden oluşan dört kişilik grup; drum’n bass, jungle, gipsy, oryantal, hip hop ve reggae yaparak dinleyicilere küçük bir dünya turu attırıyor.  Watcha Clan; Fransız Kültür ve Air France’ın katkılarıyla, sempatisi, enerjisi ve dünyanın müziğiyle bir kez daha Ghetto’da sahneye çıkacak.

Grup üyeleriyle bir söyleşi yaptık:

Albümünüz Diaspora Hi-Fi de, geleneksel soundlarla ilgili yaptığınız çalışmaları kendinize uyarlamanız nasıl oldu?

Genellikle, geleneksel olarak sevdiğimiz tarzda belli bir zevkimiz var. Sevdiklerimizi modarnize edip, üzerine eklemeler yapıyoruz. Geleneksel şarkılar müzelik tarihi eserler gibi bir kenarda durmamalı. Cezayir müziklerini hem Fransa’da hem diğer Ülkerlerde günümüze taşıyıp, gençlerinde kültürümüzü öğrenmesini ve yaşatmasını isteriz. Bu yolla hep geleneksel müziğin kendi içinde modern olduğunu gösterip, hem de üzerinde oynamalar yapıp günümüze taşıyabileceğimizi göstermek istiyoruz.

Yine geleneksel bir şekilde, Traveling Shoes şarkınızda, Bob Marley’den etkilenmişsiniz.

Evet, bu şarkıda Bob Marley’den etkilenmiştik. Solistimiz Sista K, reggae tarzından da oldukça etkilenen bir müzisyen. Etnik ve azınlık müziklerine, özelikle bir çok sebepten ülkelerini terk etmek zorunda kalmış insanlara büyük sempatisi var. “Traveling Shoes” , ülkelerini terk eden insanlar hakkında. Diaspora Hi-fi, bir ülkeden diğer ülkeye giden insanlar demek. Bir yerden gidiyorsunuz ve beraberinizde getirdiğiniz kültürü başka insanlara sunuyorsunuz.

İlham aldığınız olay ve kişilere bakıldığında, grubunuzu bir müzik hareketi olarak görünüyorsunuz. Peki önümüzdeki zamanlarda Watcha Clan nerelerde olacak?

90’ larda punk rock band yapan bir grupta çalıyordum. 2000 yılında Asian Dub Foundation’la tanıştıktan sonra, bir gün performansımızı gördüler ve sample’larla elektronik müziğe yakın bir şeyler yapmamızı önerdiler. Biz de etnik sample’larla böyle bir müzik denemeye karar verdik. Şimdi solistimiz Sista K ile beraber beste yapıyoruz müzik yazıyoruz. Önümüzdeki zamanlarda yine geleneksel sample’ları kullanıp, üzerine yeni şeyler yazarak kullanacağız. Zaten her şeye böyle başlamıştık, yine böyle devam edeceğiz.

30 Nisan Cuma akşamı bizi ne gibi sürprizler bekliyor? İ

İstanbul'da sahne alacağımız için çok heyecanlıyız. Burayı Marsilya'nın kardeş kenti gibi görüyoruz. İstanbul, Marsilya ile aynı kavşakta bir kent gibi görünüyor. Yani ikinci gelişimizde de burada da kendimizi çok iyi hissedeceğimizden eminim. Umarım bu iki kent arasında, uzun ve yaratıcı bir müzikal yolculuğun devamı olur.

Watcha Clan 30 Nisan saat 22.30'da Ghetto'da sahneye çıkacak.  Bilet ücretleri 25-35 TL.