Fransız oyuncuların Türkçe rol aldığı Köroğlu oyunu Kapadokya'da

Fransız oyuncuların Türkçe rol aldığı Köroğlu oyunu Kapadokya'da
Fransız oyuncuların Türkçe rol aldığı Köroğlu oyunu Kapadokya'da
Kapadokya Uçhisar'da 21-23 Ağustos tarihleri arasında düzenlenecek Kapadokya Festivali'nde, Fransız oyuncuların Türkçe rol aldığı 'Yer ile Gök Arasında Köroğlu' da sahnelenecek.
Haber: GÜLDEN AYDIN - gaydin@hurriyet.com.tr / Arşivi

Kapadokya Festivali’nde birçok uluslararası sanatçı, akademisyen ve düşünür de bir araya geliyor. Festivalde, tiyatro çalışmalarını 20 yıldır Paris’te sürdüren Ali İhsan Kaleci’nin kurduğu CRT SBlaise Tiyatro Çalışmaları ve Yaratım Merkezi’nin “Seyirler” projesi de yer alacak. Kaleci’nin Köroğlu Destanı’ndan yola çıkarak yazdığı ve uluslararası bir kadroyla sahnelediği “Yer ile Gök Arasında Köroğlu” adlı tiyatro eseri de Kapadokya’da ilk kez sergilenecek.

SANATÇILAR FRANSIZ OYUN TÜRKÇE


Ali İhsan Kaleci’ye göre haksızlığa karşı direnen, kardeşliği paylaşan, ölümsüzlüğü arayan Köroğlu, yüzlerce yılın ötesinden, Uygurlardan Balkanlara uzanan bir coğrafyadaki insanların serüvenine ışık tutuyor. Tıpkı İlyada ve Mahahabarata gibi insanlığın en büyük destenlerından. Köroğlu, insanoğlunun nefsiyle savaşının simgesi… Kaleci, Sufi bir yorumla sahneye koyduğu Köroğlu Destanı’nda uluslararası üne sahip ozan ve tiyatro oyuncularını bir araya getiriyor. Oyunun müziğini Anar Yusubov, Ramin Rzayev, Simare İmanova yapıyor. Oyuncular: Anne Donard, Bastien Ossart, Erica Letailleur, Martin Vaughan Lewis, Neslihan Derya Demirel, Ori Gershon, Philippe Dov Cohen, Tapa Sudana. Oyunun bir özelliği de bir Türk oyuncu dışındaki tüm sanatçılar Fransız ve Türkçe konuşarak oynamaları.

Sufi yönetmen Ali İhsan Kaleci

Ankara Üniversitesi Dil Tarih Coğrafya Fakültesi Tiyatro Bölümü’nü bitirdikten sonra Paris’e gitti. Kendi tiyatro topluluğunu kurdu. Avrupa kentlerinde oyunlarını sahneledi. Batı tiyatrosunda gerçek insani boyutu eksik bulan Kaleci, Sufilikle  bağını hiç koparmadı. Sufi müzisyen Kudsi Ergüner ile birlikte çalıştı. Mevlana ve Hacı Bektaş Veli’nin eserleri de çalışmalarının çıkış noktası oldu. (Kaynak: Hürriyet)