Fransız sinemacılar ayakta

Fransa bugünlerde sinema alanında büyük bir tartışmaya sahne oluyor. Fransız sinemacılarını ayağa kaldıran tartışmanın nedeni 'Şarküteri', 'Amelie', 'Alien 4: Diriliş' gibi...

PARIS - Fransa bugünlerde sinema alanında büyük bir tartışmaya sahne oluyor. Fransız sinemacılarını ayağa kaldıran tartışmanın nedeni 'Şarküteri', 'Amelie', 'Alien 4: Diriliş' gibi filmlerin ünlü yönetmeni Jean-Pierre Jeunet'nin imzasını taşıyan 'Un Long Dimanche de Fiançailles' (Uzun Bir Pazar Günü Nişanlılığı ) isimli filmin aldığı devlet yardımı. Yapımcılığını Warner Bros.'un Fransız temsilciliğinin üstlendiği filmin Ulusal Sinematografi Merkezi'nden yüksek miktarda para yardımı alması Fransız sinemacılarının büyük tepkisine neden oldu.
Durumu protesto eden çeşitli sinema dernek ve sendikaları, filmin 45.8 milyon avroluk (euro) bütçesinin yüzde 50'den fazlasının devlet yardımından (sinema biletlerinden alınan payla) sağlandığını, bunun diğer Fransız filmlerine göre çok yüksek olduğunu, ayrıca bu yardımların yapımcısı Fransız olmayan bir filme verilemeyeceğini belirterek mahkemeye başvurdular. Sinemacılar açıklamalarında Warner Bros.'un, yapımları için Fransız devlet yardımlarından yararlanmak amacıyla Fransa piyasasına giren bir 'Amerikan Truva Atı' gibi davranmasından korktuklarını belirtiyorlar.
Eleştirilerle ilgili Le Monde'a açıklama yapan filmin yapımcısı, Warner Bros. Fransa'nın başkanı Francis Boespflug sinemacıların eleştirileriyle ilgili olarak "Uzun yıllardır bağımsız Fransız sineması için çaba harcıyorum. Ne yapıyorsam bağımsız Fransız sineması için yapıyorum. Şimdiye kadar hiçbir filmim için devlet yardımı almadım. Tepkilere bir anlam veremiyorum. Filmin Fransa'da ve Fransızca çevrilmesinin nedeni Warner Bros'un romanın sinemaya uygulanma hakkına sahip olması ve yönetmenin filmi Fransa'da çekmek istemesi" dedi.
Yapımcı: Amerikan filmi değil
Francis Boespflug, filmin Fransız piyasasına zarar verdiğini düşünmüyor: "Bir Fransız tarafından yönetilen filmi doğrudan bir Amerikan filmi olarak görmek doğru değil. Alınan para yalnızca film için ve yalnızca Fransa'da kullanıldı, dolayısıyla ABD'ye gitmedi. Warner Bros. Stanley Kubrick, Clint Eastwood filmlerinin de yapımcısı. Birlikte çalıştığım Richard Fox, Avrupa sinemasına çok ilgi gösteren birisi. Onunla ilişkim bir ast-üst ilişkisi değil bir güven ilişkisi."
Tartışma bu günlerde söz konusu filmle ilgili olmaktan çıkarak ülkede sinemaya devlet yardımlarının niteliği ve niceliği üzerine bir tartışmaya dönüşmüş durumda.
Tartışmaların ortaya çıkmasına neden olan filmin başrolünde dört yıl önceki 'Amelie'deki başarılı oyunculuğuyla dünya çapında hatırı sayılır bir üne kavuşan, 2002 yapımı 'Dirty Pretty Things' (Kirli Tatlı Şeyler) filminde 'Şenay' isimli Türk karakterini canlandıran Audrey Tautou var. Savaşın ve aşkın anlatıldığı filmin senaryosu Sebastien Japrisot'un romanından uyarlanmış.
Filmin konusu kısaca şöyle: Birinci Dünya Savaşı sırasında 21 yaşındaki genç ve güzel Mathilde'in (Audrey Tautou) nişanlısı Manech savaşa gider. Ve yüz binlerce insan gibi onun da ölüm haberi gelir. Mathilde bu ölüm haberine inanmaz, çünkü ona göre eğer nişanlısı ölmüş olsaydı o bunu hissederdi. Genç kadın, onu hayata bağlayan bu önsezi uğruna nişanlısını aramaya koyulur.
Fransa'da şimdiye kadar çekilenler içinde 'Asterix'ten sonraki en yüksek bütçeli yapımlardan biri olan filmi ülkede gösterime girdiği ilk gün 220 bin kişi izledi. Film ABD'de ise 'A Very Long Engagement' (Çok Uzun Bir Nişanlılık) ismiyle 26 Kasım'da vizyona girecek. (Kültür Sanat)