Fuar Radikal'in paneliyle kapandı

Tepebaşı TÜYAP Kitap Fuarı pazar günü saat 19.00'da sona erdi. 20 yıldır kent merkezinde, 17 yıldır Tepebaşı'nda düzenlenen fuar önümüzdeki yıldan itibaren Beylikdüzü'nde yapılacak.

İSTANBUL - Tepebaşı TÜYAP Kitap Fuarı pazar günü saat 19.00'da sona erdi. 20 yıldır kent merkezinde, 17 yıldır Tepebaşı'nda düzenlenen fuar önümüzdeki yıldan itibaren Beylikdüzü'nde yapılacak. Bu nedenle yayıncıların ve kitapseverlerin, kendine has bir ritüeli yitirmenin hüznünü yaşadığı gözlemlendi.
Tepebaşı'ndaki son fuarın son etkinliği Radikal Kitap tarafından düzenlendi. Radikal Kitap adına Cem Erciyes'in yönettiği panelde Nuri Kurtcebe ile Radikal çizerleri Ramize Erer ve Kemal Gökhan Gürses 'mizahta kuşak farklılıkları'nı tartıştı. Ramize Erer, karikatüre ilk başladığı yıllarda tek kadın çizer olmanın güçlüklerini 'Dergiye gittiğimde kahveye girmiş gibi olurdum' sözleriyle anlattı. Kemal Gökhan Gürses ise, gazetelerde yaptıkları çizimin karikatür olmadığının altını çizerken, 1970'lerden bu yana mizahın yaşadığı değişimi ve apolitikleşmenin getirdiği farklı anlayışları aktardı. Nuri Kurtcebe ise çizerin eserleriyle hayata duyduğu tepkiyi ifade ettiğini anlatırken, Türkiye'de yıllardır aynı kişileri çizdikleri için artık politik karikatürün de etkisini yitirdiğini sözlerine ekledi. (Kültür Sanat)