Fuarda 126 milyonluk tablo satıldı

Fuarda 126 milyonluk tablo satıldı
Fuarda 126 milyonluk tablo satıldı
Dün sona eren çağdaş sanat fuarı Contemporary İstanbul'da sergilenen ve toplam değeri yaklaşık 188 milyon lira olan 3000 bine yakın eserin yüzde 67'sinin satıldığı açıklandı. İzleyici akınına uğrayan fuarı 4 günde 67 bin kişi gezdi.

Sadece Türkiye ’den değil dünyadan da birçok sanat galerisi ve koleksiyoner ve sanat profesyonellerini 8’inci kez bir araya getiren çağdaş sanat fuarı Contemporary İstanbul ’da (CI) sergilenen yaklaşık 300 bin eserin yüzde 67’sinin satıldığı açıklandı. Sergilenen eserlerin toplam değeri 188 milyon lira olarak açıklanan fuarda yaklaşık 126 milyon liralık eserin satıldığı tahmin ediliyor. 7-10 Kasım 2013 tarihleri arasında İstanbul Kongre Merkezi ve Lütfi Kırdar’da düzenlenen Contemporary İstanbul, sanatseverlerin de hayli ilgisini çekti. Fuarı dört günde 67 bin kişinin gezdiği açıklandı.
Ana sponsorluğunu Akbank Private Banking, ortak sponsorluğunu Zorlu Center ve Yıldız Holding’in proje sponsorluklarını ise OMV ve Vestel’in üstlendiği Contemporary İstanbul’da Picasso’nun ‘Nu allonge et tete d’homme de profil’ isimli eseri 1 milyon 900 bin euro, Andy Warhol’un ‘Flowers’ tablosu ise 900 bin euro’ya satıldı. Joan Miro’nun ‘Deux femmes dans la nuit’ isimli eseri 390 bin euro, Robert Longo ‘Untıtled (Shark 7)’ eseri ise 350 bin euro’yla satılırken sanatçı Ardan Özmenoğlu’nun eserlerinin Fondation Jan Michalski koleksiyonu için satın alındığı duyuruldu.
748 sanatçı, 3000 eser, 22 ülkeden 95 çağdaş sanat galerisiyle 13 sanat kurumu ve 8 sanat inisiyatifinin yer aldığı fuara katılan galeriler de fuardan hayli memnun.

Galerie Lelong (Paris, Fransa): “CI’ı tercih etmemizin en büyük sebebi, çağdaş sanatla ilgili gazeteci, yazar, koleksiyoner herkesi bir arada görebilmemiz. Lokal galerilerin varlığını çok olumlu buluyoruz. Dünyadaki bütün fuarlar gitgide birbirine benziyor, bunun yanında CI kendine mahsus ve benzersiz bir fuar.”

Marlborough Gallery (New York, ABD ): “CI tek kelimeyle muhteşemdi. Her fuarda kaos olur ve hepsinin kendine has problemleri vardır ancak ekip ve organizasyon yapısı dünyadaki fuarlarla yarışır nitelikte. Bölgenin en önemli uluslararası fuarı olmuş durumda.”

Galerie Kornfeld (Berlin, Almanya): “Fuarda bulunduğumuz için çok mutluyuz. Özellikle lokasyonu çok iyi ve her yere ulaşım çok kolay. Türk koleksiyonerlerle tanışmaktan çok memnun olduk, yabancı koleksiyonerlerin sayısı tatmin ediciydi. Art Basel kadar eski bir fuar olmamasına rağmen organizasyon yönünden çok başarılı bulduk.”

Galeria Javier Lopez (Madrid, İspanya): “Fuar gayet iyiydi. Her gün çok kalabalıktı özellikle de son gün. Türklerle kurduğumuz bağlantılar epey ilginç.”

Galeri Nev Istanbul (İstanbul, Türkiye): “Başından beri fuarın katılımcısı ve destekçilerindeniz. İşin ticari tarafına bakarsak; eğer galerilerin beklentisi satış ise umduğumuzdan daha yüksek bir satışın olduğunu söyleyebilirim. Dolayısıyla bu bakımdan da memnunuz.”

Siyah Beyaz ( Ankara , Türkiye): “Geçtiğimiz yıllardan farklı olarak çok sayıda yabancı koleksiyoner, müşterimiz oldu. Bunların içerisinde uluslararası kurum ve müzeler de var. Bu hem galeri için hem de işi satılan sanatçı için çok önemli.”

C24 Gallery (New York, ABD): “Ziyaretçi kalitesini ve sayısını geçen yıla oranla daha fazla gördük, bu sebeple gayet olumluydu. Enteresan şekilde fuarın açıldığı ilk günden itibaren çok sayıda ziyaretçi vardı; özellikle Avrupa kökenli yabancı koleksiyoner sayısı tatmin ediciydi.”

Pi Artworks (İstanbul, Türkiye): “CI bu sene o kadar yoğundu ki kendi standımdan ayrılamadım, fuarın tamamını izleyemedim bile. Armory Show’da, Art Basel’de tanıdığım konuştuğum birçok koleksiyonerimi burada İstanbul’da görmek çok mutlu etti.”

Barbara Paci Art Gallery (Pietrasanta, İtalya): “İstanbul’a ilk gelişimdi. Fuardaki tüm ziyaretçiler çok ilgiliydi. Atmosfer harikaydı. Pekçok ziyaretçi farklı stillerde çalışan ve farklı sanatçılara ait İtalya’dan işleri sunduğum için bana teşekkür etti. Yeni koleksiyonerleri ile Türkiye çok değişik ve gelecek vaad eden bir pazar bizim için. Aynı anda hem çok önemli hem de çok farklı sanatçıları tanıma fırsatım oldu. Hatta bir Türk bir sanatçıdan eser dahi aldım. Önümüzdeki yıl burada olmayı çok arzu ediyorum.”

Contemporary İstanbul’un 9’uncusu 12-16 Kasım 2014 tarihlerinde yapılacak.