Fuarı bir değil iki bakan açtı

Fuarı bir değil iki bakan açtı
Fuarı bir değil iki bakan açtı

Ertuğrul Günay, mevkidaşı Angeles Gonzales-Sinde Reig e fuarı gezdirdi.

Kültür Bakanı Günay, açılış konuşmasında Yaşar Kemal ve Ahmet Arif adına edebiyat kütüphaneleri açacaklarını duyurdu
Haber: CEM ERCİYES - cem.erciyes@radikal.com.tr / Arşivi

Saat 10.30’dan itibaren genç gruplar kapıların önünde birikmiş, 11.00’deki açılışı bekliyordu. Kapılar açıldıktan sonra birkaç saat içinde fuar mutad kalabalığına kavuştu.
Açılış töreni her zamanki gibi uzundu. Bu kez bir değil, iki kültür bakanı vardı. Türkiye ’den Ertuğrul Günay, İspanya’dan kadın bakan Angeles Gonzales-Sinde Reig.
Bu yıl Onur Konuğu Ülke uygulaması İspanya’yla başladı. Fuarın koridorlarında, basın merkezinde, kafelerde kulağınıza çalınan İspanyolca, ortama uluslararası bir hava katıyor. 5 numaralı salondaki İspanya standında bu dili bilmeyenler için ilginç bir şey yok. Ama aynı mekandaki söyleşiler ilgi görüyor.
Açılışta Onur Yazarı Ödülü Doğan Kuban’a verildi. Kuban, ‘Bir sanat tarihçisine bu ödülün verilmesine şaşırdığını’ söyledi. Onur Sanatçısı Ödülü’nü Ali Teoman Germener alırken, Kurum Ödülü’nü alan Baksı Müzesi’nin kurucusu Hüsamettin Koçan TÜYAP yönetimine teşekkürlerini iletti.
Bakan Günay, dört ilde Edebiyat Kütüphanesi ve Yazarlar Evi açacaklarını duyurdu. İstanbul’daki Alay Köşkü’nde açılacak. Adana’dakine Yaşar Kemal’in; Diyarbakır ’dakine Ahmet Arif’in; Ankara ’dakine ise Mehmet Akif Ersoy’un adları verilecek.
İletişim Yayınları bu yıl ilk kez, fuarda imza günü düzenliyor.
Yayınevi standları büyüyüp serpiliyor. Can Yayınları yanardağ gibi patlayan kırmızı bir stand yapmış. İş Bankası, April, Everest Yayınları ise çay kahve servisi için ikinci birer kat çıkmış.
Belli ki Türk edebiyatı bu yıl nadasa bırakılmış. Standlarda yeni kitapların azlığı dikkat çekiyor. Sıcak sıcak fuara yetiştirilen kitaplarınsa çoğu çeviriler.
Bu yılın en büyük yeniliklerinden biri de Sahaflar Çarşısı! Fuarın 4 numaralı salonunda taş plaktan şarkılar yükseliyor. Tabii öyle ucuza kitap alacağınızı sanmayın.
Protesto da eksik olmadı. Açılışta, Bakan Günay’ı türbanın serbest bırakılmasını protesto eden İşçi Partililer bekliyordu.

Bugün hangi yazar nerede
Erol Bilbirik/14.00-16.00/Kırmızı Kedi
Nihat Behram/13.00-14.00/Everest
Ece Temelkuran/14.00-15.00/Everest
Emrah Serbest/13.00-14.00/İletişim
Aydın Boysan/13.00-16.00/
İş Bankası Kültür Zehra Topunç/
12.00-15.00/ Altın Kitaplar
David Boratav/ 13.00-14.00/ Can
Tahsin Yücel/ 15.00-16.00/ Can
İsmail Saymaz/ 12.00-16.00/ Kalkedon