Füsun Onur kitabı en iyi 50'de

Füsun Onur kitabı en iyi 50'de
Füsun Onur kitabı en iyi 50'de
Geçen yıl Arter'de açılan Füsun Onur'un 'Aynadan İçeri' başlıklı sergisi için hazırlanan ve tasarımını ünlü grafik sanatçısı Esen Karol'un yaptığı kitap, AIGA (Amerikan Grafik Sanatlar Enstitüsü) ve Design Observer'ın düzenlediği '50 Books/50 Covers' (50 Kitap/50 Kapak) yarışmasında 2014'ün en iyi 50 kitap tasarımı arasında yer aldı.

Arter’de 2014 yılında gerçekleşen Füsun Onur’un “Aynadan İçeri” başlıklı sergisi için hazırlanan kitap , AIGA (Amerikan Grafik Sanatlar Enstitüsü) ve Design Observer’ın düzenlediği “50 Books/50 Covers” (50 Kitap/50 Kapak) yarışmasında 2014’ün en iyi 50 kitap tasarımı arasında yer aldı.

1923 yılından bu yana düzenlenen prestijli yarışmanın bu seneki ilk 50’si 14 ülkeden 500 kitap arasından seçildi. 2014’ün en iyileri seçkisinde Princeton, Aperture, Cooper Hewitt, Yale, Prestel, Chronicle, Criterion Collection gibi yayıncıların kitapları, dünyanın başlıca müzelerinin yayınları, Hans Richter’den Duane Michals’a uzanan bir içerik yelpazesi ve Irma Boom'dan Abbott Miller’a pek çok ünlü tasarımcının işleri yer alıyor.

ABD ’nin en uzun süredir kesintisiz devam eden tasarım yarışması olan “50 Books/50 Covers”, 2011 yılından bu yana AIGA ile tasarım alanında yazı ve haberlere yer veren Design Observer internet sitesi işbirliğiyle düzenleniyor ve çevrimiçi yayınların çoğaldığı bir dönemde, “geleneksel” kitap algısını sarsan tasarımların ve üretimlerin altını çiziyor.

2014’ün en iyi 50 kitap ve kitap kapağı tasarımı, 2015 yılı Ekim ayında New Orleans’ta açılacak bir sergide bir araya getirilecek ve sergiye eşlik eden bir de katalog yayımlanacak.


İlk 50’de yer alan Füsun Onur sergi kitabının tasarımını Esen Karol üstlendi. Kitapta Türkiye güncel sanatının öncü figürlerinden Füsun Onur’un Arter’deki kişisel sergisinde yer alan yapıtlarının fotoğrafları ile sanatçının 1970’li yıllardan bugüne üretiminin kaydını içeren albümlerden ve defterlerden sayfalar bir araya geliyor. Serginin küratörü Emre Baykal’ın Füsun Onur için kaleme aldığı metni içeren kitabın editörlüğünü ise İlkay Baliç üstlendi.


Esen Karol
Arter tarafından yayınlanan, tasarımını yine Esen Karol’un gerçekleştirdiği Aslı Çavuşoğlu, Taşlar Konuşuyor sergi kitabı da aynı yarışmada 2013 yılının en iyi tasarlanmış 50 kitabı arasına girmişti.


  ETİKETLER:

  ABD

  ,

  İnternet

  ,

  Türkiye

  ,

  tasarım

  ,

  kitap

  ,

  Ünlü

  ,

  sergi

  ,

  kapak

  ,

  Güncel

  ,

  2015