Galeri KHAS Artnivo'nun gençleriyle açılıyor

Galeri KHAS Artnivo'nun gençleriyle açılıyor
Galeri KHAS Artnivo'nun gençleriyle açılıyor
Kadir Has Üniversitesi, yeni bir galeriyle kapılarını çağdaş sanata açıyor. Artnivo.com'un temsil ettiği 10 genç sanatçının yapıtlarından Hasan Bülent Kahraman'ın küratörlüğünde hazırlanan 'Yalnız ve Kalabalık' başlıklı sergiyle 1 Nisan'da açılacak Galeri KHAS, şehrin sanat hayatına yeni bir ivme getirmeyi hedefliyor. Sergi, internette artnivo.com üzerinden de gezilebilecek.

İstanbul ’daki birçok sanat galerisi son bir yıl içinde kapısına kilit vururken Kadir Has Üniversitesi yeni bir sanat galerisiyle kapılarını çağdaş sanata açıyor.

Bugün Kadir Has Üniversitesi olarak kullanılan bina, yüzyıl başında inşa edilen ve geç Osmanlı döneminin ilk sanayi yapılarından Cibali’deki Tütün Fabrikası’nın dönüstürülmesiyle elde edildi. Şimdi, binanın bir bölümü yeni bir işlev kazandırılarak GALERİ KHAS oluşturuluyor. Galeri hem kimliğiyle hem de özgün ve farklı mimarisiyle şehrin sanat hayatına yeni ivme getirmeyi hedefliyor.

Galeri KHAS ilk sergisini ‘Yalnız ve Kalabalık’ başlığı altında 1 Nisan’da açıyor. Galerinin yöneticiliğini üstlenen Kadir Has Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hasan Bülent Kahraman, galeriyi çağdaş sanat konusunda çalışan yerli ve yabancı kurumların, sanatçıların ve ilgili diğer çevrelerin buluştuğu bir platform olarak tasarlıyor. İlk serginin de küratörlüğünü üstlenen Hasan Bülent Kahraman, artnivo.com tarafından temsil edilen genç sanatçıların işlerinden yaptığı ‘Yalnız ve Kalabalık’ adını taşıyan sergide 10 sanatçının yeni medya işlerine odaklanıyor.

1 Nisan - 30 Nisan 2015 tarihleri arasında gerçekleşecek sergide Alper Aydın, Aslı Sungu, Can Akgümüş, Erdal İnci, Jacqueline Roditi, Hayal İncedoğan, Mete Ersöz, Basako, Sibel Diker ve Hasan Deniz’in fotoğraf, video ve neon işleri yer alıyor.

Sibel Diker/ 'Tuzlu Toprak' 
‘Yalnız ve Kalabalık’ın küratörlüğünü üstlenen Kahraman ‘yeni medya’ya odaklandığı işlerde, serginin temasını şu şekilde açıklıyor; “İnsansa kendisiyle olduğu her düzeyde, aşamada yalnız. Ama yalnızlığına tahammülü yok insanın. Fizik evreninde de ruhsal dünyasında da yalnızlığını sevmiyor. Yalnızlığında direnmesi insanın patolojik bir durum-sadece. Ama yalnızlığından da vazgeçmek istemeyen bir yanı var. Gene de felsefe tekil insanı hiç tanımlamadı fakat onu toplumsal varlık olarak nitelendirmesini bildi.... Bir de kentler var. Sokak, meydan ve apartman dairesinden oluşuyor kentler. Atomistik ve çoğul. Kent toplumsallığın ve atomizmin mekanı. Üstelik biliyoruz: kalabalıklar içinde yalnız olmak mümkün, ama kalabalıkların yalnız olduğu söylenemiyorsa, neden? Kalabalık yalnızlık, yenilmek mi demek, ezilenler mi demek, kıyıda kenarda kalmış olanlar mı demek? Hamlet ‘olmak ya da olmamak/mesel bu’ diyordu. Ne demek istiyordu, ‘olmak’ derken, yalnız olmak mı, kalabalık olmak mı? Hala mesele o! O nedenle: kent şimdi, belki de, en çok, bu demek: yalnız ve kalabalık... Yalnız ve kalabalık: büyük savaş. Daima.”


Basako/ 'İsimsiz'
Hasan Bülent Kahraman’ın küratörlüğünde on genç sanatçının yapıtlarından oluşan ‘Yalnız ve Kalabalık’ adlı sergi 1 Nisan - 30 Nisan tarihleri arasında KHAS Sanat Galerisi’nde görülebilir ve online olarak da artnivo.com üzerinden de gezilebilir.