Galeride koyun sürüsü var!

Atatürk Kültür Merkezi önceki akşam hayli sıra dışı bir sergi açılışına ev sahipliği yaptı. Bedri Baykam ve genç sanatçı arkadaşları Volkan Aslan, Denizhan Özer, Bülent Bakan...

İSTANBUL - Atatürk Kültür Merkezi önceki akşam hayli sıra dışı bir sergi açılışına ev sahipliği yaptı. Bedri Baykam ve genç sanatçı arkadaşları Volkan Aslan, Denizhan Özer, Bülent Bakan, Murat Çelik'in küratörlük sistemini eleştirdiği 'Koyun Platformu ve Küratöryal Şizofreni' başlıklı serginin onur konukları koyunlardı. Sergi salonunu keskin bir koyun kokusu kaplamıştı. Davetlilerin şaşkın bakışları arasında önlerine konulan otları kemiren, yeri geldiğinde ihtiyaç gideren 30 koyun, o gece, 'küratörünün emir ve komutlarını yerine getiren sanatçılar gibi' şendi! Hayli kalabalık olduğu gözlenen açılışta kimi konuklar üzerlerine daha fazla koyun kokusu sinmesin diye mekânı erken terk etti.
Açılışta Adnan Tönel ve Altın Mikrofon Termosifon Grubu çağdaş sanattaki küratörlük sistemindeki kimi bozukluklara işaret eden skeçler sergiledi. Adnan Tönel komutan (yani küratör), grubu ise er (yani sanatçı) rolündeydi. Uygun adım yürüyen erler hep bir ağızdan Volkan Aslan'ın yazdığı 'Güncel Sanatçı Andı'nı okudu: "... Ey büyük küratör/açtığın sergide/belirlediğin konseptte/hiç durmadan iş üreteceğime/and içerim/varlığım/küratörün varlığına armağan olsun."
'Koyun Platformu ve Küratöryal Şizofreni' 19 Ocak'a kadar sürecek. Sergide, açılış gecesi yapılan performansların videoları da projeksiyondan gösterilecek. (Kültür Sanat)