Galeride masallar

Masalların buğulu, umutlu, iyimser ve pastel renkli atmosferini yapıtlarına aktaran sanatçı Can Göknil, 'Ak Kızlar, Kara Kızlar'...

İSTANBUL - Masalların buğulu, umutlu, iyimser ve pastel renkli atmosferini yapıtlarına aktaran sanatçı Can Göknil, 'Ak Kızlar, Kara Kızlar' isimli yeni çalışmasıyla Pırıl Güleşçi'nin idaresindeki PG Sanat Galerisi'nde sanatseverlerle buluşuyor. 4 Kasım'a kadar görülebilecek sergi, sanatçının son dönem tuvalleri ve ahşap yerleştirmesini Şamanist inançların görselliğiyle harmanlıyor. Sergisinin yalnızca bin adet basılan özel kataloğuyla sergisinin temasını oluşturan 'Ak Kızlar, Kara Kızlar' masalını da meraklıların ilgisine sunan Göknil, bu masalla birlikte ömrü tarihle yaşıt olan iyiliğin ve kötülüğün serüvenini de üçüncü boyuta taşımış bulunuyor. Göknil'in resimlerinde, önceki yapıtlarında da olduğu gibi yine yuvarlak formlar, bereketli bedenleriyle huriler ve periler başkişiler. Bu resimlerin birlikteliğinden oluşan sergi ise sanatçının galeri mekânıyla kucaklaşarak bir 'masal sahnesine' ulaşabilmesini sağlıyor.
İyilik, kötülük üstüne
Sanatçı eserlerinde Orta Asya ve Anadolu'nun belleğinden yararlanıp, halk söylencelerine son derece geniş yer veriyor. Göknil, iyilik ve güzelliğin Ak Kızlar'ıyla kötülük ve çirkinliğin Karakızlar'ını, masalların evrensel imgelerine uygun biçimde betimleyip sanatseverlere sunuyor. Bilgi için Tel: 0212 263 33 90 (Kültür Sanat)