'Garanti Platform bir sergi makinesi gibi olacak'

'Garanti Platform bir sergi makinesi gibi olacak'
'Garanti Platform bir sergi makinesi gibi olacak'

Osmanlı Bankası Müzesi?nin binası orijinaline sadık kalınarak yenileniyor.

İSTANBUL - Garanti Bankası, üç kültür ve sanat kurumunu Garanti Kültür AŞ. çatısı altında topladı. Bankanın adını taşıyan İstiklal Caddesi’ndeki ‘Garanti Galeri’, ‘Platform Garanti Güncel Sanat Merkezi’ ve ‘Osmanlı Bankası Arşiv ve Araştırma Merkezi’, tek bir kurumun sürekli etkileşim içerisindeki unsurları olarak çalışacak. Ama önce bulundukları binaların yenilenme çalışmalarının tamamlanması gerekiyor.
Platform’un İstiklal Caddesi’ndeki binasıyla, Osmanlı Bankası’nın Galata Bankalar Caddesi’ndeki tarihi binasının yenilenme çalışmalarını, dün mimar Han Tümertekin, küratör Vasıf Kortun ve Garanti Bankası yöneticisi Nafiz Karadere’nin katıldığı bir toplantıyla tanılıldı. Han Tümertekin’in verdiği bilgilere göre, Beyoğlu binası, önünden geçen büyük kalabalığı içine alıp katları arasında dolaştıracak biçimde tasarlanıyor. Galata Binası ise sakin bir kültür kurumu olacak.

Titizlikle restore ediliyor
Galatadaki görkemli yapı çok incelikli bir süreçle, eskiye sadık kalınarak yenileniyor. Han Tümertekin, İstanbul Teknik Üniversitesi ile işbirliği yaptıklarını, eski sıvaları bile analiz edip, aslına uygun malzemeyi kullandıklarını, doğrama, trabzan gibi günümüze ulaşmış özgün unsurları ise aynen koruduklarını anlattı. Binanın çatısında bulunan, daha önce kapatılmış camekanlar da yeniden yapılacak ve böylece, Osmanlı Bankası Müzesi’nin orijinalindeki gibi günışığıyla aydınlanması sağlanacak. Galata’daki bu bina, özellikle geniş kütüphanesi, toplantı ve sergi salonlarıyla, Beyoğlu’ndaki binaya göre daha sakin ve araştırmacılara yönelik bir kültür mekanı olarak tasarlanıyor. Her iki binanın ortak dili ise, girişlerde yer alacak büyük dijital duvarlarla kurulacak. Bu duvar büyüklüğündeki ekranlar, ziyaretçilere gerekli bilgilendirmenin yapılacağı alanlar olacak.
Vasıp Kortun, geçen yüzyılın hatalarını tekrar etmeyecek, kullanıcıya inan bir kurum oluşturduklarını anlattı ve Beyoğlu’ndaki binanın ‘Bir sergi makinesi’ olacağını söyledi. Garanti Bankası Genel Müdür Yardımcısı Nafiz Karadere ide, üç kurumu tek çatı altında birleştirerek, varlığını uzun yıllar sürederecek özerk ve kalıcı bir yapı kurduklarını anlattı. (Kültür Sanat)