Gazete duygulara hitap etmeli

Gazete duygulara hitap etmeli
Gazete duygulara hitap etmeli

Eyüp Can, basılı gazetelerin yok olacağına inanmadığını ifade etti.

Gazete Tasarım Günleri’nin yedinci gününde konuşan Radikal Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Eyüp Can, bir gazetenin halkın duygularına hitap etmesi gerektiğini belirterek, “Bir gazete, insanların duygularını etkileme işlevi görüyorsa sabah duası gibidir” dedi.
Can, gazetede haberi ya da hikâyeyi verirken çok fazla hassas davranılması gerektiğine dikkat çekerek, olayı çok fazla ajite etmenin veya aşağılayacak şekilde yansıtmanın doğru olmadığını belirtti. Gazetelerin internetin ötesine geçebilmesi gerektiğini ifade eden Can, “Gazeteleri bir adım öteye götürecek şey insanların zihinlerini etkileyebilmek. İnsanların hafızalarında neye dokunacağınızı, hangi butona basacağınızı bilmeniz gerekiyor” ifadelerini kullandı. 

‘Gazeteler ölmez’
Tasarımın geçmişte yaşadığı sıkıntılara da değinen Can “ Türkiye ’deki tasarımları beğenmiyorduk. Bu işin üzerine hakkıyla çalışan, birkaç kişinin dışında kimse yoktu. Bizim Türkiye’de neden tasarımla ilgili yenilikler yapılmıyor diye dertleniyorduk” dedi. Can, o günlerin çok gerilerde kaldığını ifade ederek, bugün Türkiye’de tasarımın hızla değiştiğini, teknolojinin gelişmesiyle de çok farklı boyutlara ulaşıldığını kaydetti. Konuşmasında teknolojinin getirdiği problemlere de yer veren Can, dijital medyanın yeni nesil üzerindeki olumsuz etkilerinden bahsederek şöyle konuştu: ‘’Bugün çocuklar bambaşka bir dünya ile büyüyor. Yapılan araştırmalara göre bu dijital dünyada büyüyen çocuklarda odaklanma ve konsantre olma problemi yaşanıyor. İşte tasarımın önemi burada ortaya çıkıyor. Dijital nesle bir şeyler vereceksek insanların algılarının ve konsantrasyonlarını düşmüş olduğunu hatırlamamız lazım. Eğer bunu umursamaz isek çok sanatsal bir şey de yapsak karşılığını alamayabiliriz.”
Gelecekte basılı gazetelerin yok olacağı söylentilerine inanmadığını ifade eden Eyüp Can, “19. yüzyılda pozitivistler bilim gelişecek, dinler anlamını yitirecek dediler. Bunun palavradan ibaret olduğu ortaya çıktı” ifadesini kullandı. Can, bunun aksine insanların dine yönelmeye başladığını belirterek aynı şekilde gazetelerin de 20–30 yıl sonra biteceği fikrinin çürüyeceğini söyledi.