Gece Vardiyası'na davet var!

Gece Vardiyası'na davet var!
Gece Vardiyası'na davet var!

Jir B rta

Radikal, 26 Aralık'ta Sakıp Sabancı Müzesi'nde yapılacak Debussy, Faure, Messiaen: Jiri Barta "viyolonsel" Jan Cech "piyano" konseri için 10 talihliye çift kişilik davetiye veriyor

 Radikal, Hakan Erdoğan Prodüksiyon tarafından düzenlenen Gece Vardiyası konserleri sürüyor. Aşağıdaki sorunun doğru yanıtını bilen 1,50,100,200,300,400,500,600,700,800’ üncü okuyucu Radikal’den davetiye kazanacak. 


 

SANATÇILAR HAKKINDA

 

Çek viyolonsel sanatçısı Jirí Bárta, ilk eğitimini Prag’da Josef Chucro ve Mirko Skampa’dan aldı. Daha sonra Köln’de Boris Pergamenchikov, Los Angeles’te Eleonore Schoefeld ile çalıştı. Heinrich Schiff ve Andre Navarra’nın master kurslarına katıldı. 1991 yılında Dresden’de Europaisehe Forderpreis für Musik ve Los Angeles’te Rostropovich - Hammer ödüllerini aldı.

Sanatçı, Avrupa ’nın birçok ülkesi dışında, Güney ve Kuzey Amerika, Avustralya, Japonya ve Kore’de konserler vermiştir. Bárta’nın katıldığı festivaller arasında Ankara Müzik Festivali, Australian Chamber Music Festival, Expo Japan 2005, Brighton, Dresden, Edinburgh, Kuhmo, Lugano, Newport, Prague Spring Festival, Salzburg (Schubert Festival 1997), Schleswig Holstein festivalleri bulunmaktadır.

Solist olarak London Wigmore Hall, Birmingham Symphony Hall, Carnegie Weill Recital Hall, Dublin Concert Hall, Manchester Bridgewater Hall, Los Angeles Dorothy Chandler Pavilion, Royce Hall at UCLA, L’Auditorio in Barcelona, Edinburgh Queen Elisabeth Hall, Tokyo Suntory and Casals Halls, Buenos Aires Teatro Colon, Paris Theatre Chatelet, Prague Rudolfinum, Salzburg Mozarteum, Soul Arts Center, Berlin Philharmonic Hall, Berlin Konzerthaus, Washington National Gallery gibi pek çok önemli salonda konserler vermiştir.

Çalıştığı orkestralar arasında Czech Philharmonic Orchestra, Royal Philharmonic London, Berlin Symphony, Philharmonie Dortmund, Orchestra della Svizzera Romana Lugano, Prague Symphony, Prague Philharmonia, Scottish Royal Philharmonic Orchestra Glasgow, Royal Liverpool Philharmonic Orchestra, Slovak Philharmony, Istanbul State Symphony Orchestra ve Symphony Orchestra RTV Slovenia bulunmaktadır. Sanatçı, Jirí Belohlavek, Charles Dutoit, Gennadi Rozhdestvenski, Lalo Schiffrin, Maxim Shostakovich, Libor Pesek ve Jerzy Maksimiuk gibi şeflerin yönetiminde pek çok başarılı konser vermiştir.

2004 yılında Dvorák’ın 100. ölüm yıldönümü vesilesiyle, şef Jirí Belohlávek yönetimindeki Çek Filarmoniyle seslendirdiği Dvorák’ın çello konçertosu Arte Channel tarafından Avrupa’ya canlı yayımlanmış, Supraphon firması tarafından da kaydedilmiştir. 2003 yılında yayımlanan Kodaly’nin tüm çello eserlerini içeren CD’si Gramophon Editor’s Choice ödülünü almıştır. Bárta’nın diğer bir projesi Reflections, 1999 yılının en iyi kaydı seçilmiş ve Alman dergisi Klassik Heute’nin önerdiği en başarılı CD kayıtları arasında yer almıştır. Rachmaninov, Schnittke ve Pärt kaydı Çek Cumhuriyeti'nde 1995 yılının en iyi albümü seçilmiştir. Yine Supraphon firmasından çıkan Bach’ın tüm çello süitleri ve Maxim Şostakovich yönetimindeki (Prague Symphony) Şostakovich çello konçertolarının canlı kaydı eleştirmenlerin beğenisini toplamıştır. Jirí Bárta Plays Dvorák adlı DVD kaydı 1999 yılında Japonya’da Dreamline Corp. tarafından yayımlanmıştır.

2006’da piyanist Hamish Milne ile Hyperion firması için yaptığı ilk CD kaydı, Ignaaz Moscheles’in çello sonatının dünya prömiyerini içermektedir. 2009’da yine aynı firma için Arthur Rubinstein’ın sonatlarını kaydetmiştir. Son CD kayıtlarından Foerster, Martinu ve Jan Novak konçertoları (şef Jakub Hrusa,Prague Philharmonia) 2009’da Gramophone Editor’s Choice ödülünü almıştır.

Solistliğin yanı sıra coşkulu bir oda müziği icracısı olan Bárta, 2008 yılında başlayan ve kısa zamanda Çek Cumhuriyeti'nin seçkin sanat etkinlikleri arasında yerini alan Uluslararası Kutna Hora Oda Müziği Festivali'nin kurucusu ve sanat yönetmenidir. Sanatçı, 1996’dan beri ders de vermektedir.