'Geceyarısı Ekspresi' kaza geçirdi

'Geceyarısı Ekspresi' kaza geçirdi
'Geceyarısı Ekspresi' kaza geçirdi

Genç balet Polunin "Sağlık sebepleriyle" çekildiğini söyleyerek özür diledi.

Merakla beklenen 'Geceyarısı Ekspresi' balesinin başbaleti, sürpriz bir kararla son anda oyundan çekildi.

LONDRA - Batı'da ' insan hakları cehennemi' Türkiye algısının oluşmasında önemli yeri olan 'Geceyarısı Ekspresi' filminin bale versiyonu daha başlamadan kazaya uğradı.

Önümüzdeki günlerde Londra'da sahnelenmeye başlaması planlanan balenin başrol oyuncusu ve İngiltere Kraliyet Balesi'nin önemli isimlerinden Sergei Polunin dün aniden oyunu bıraktığını açıkladı.

23 yaşındaki ünlü oyuncu 'Sağlık gerekçesiyle' oyundan çekildiğini duyurdu. Guardian gazetesinin haberine göre, Ukrayna asıllı genç yıldız kararı için sanat çevreleri ve kamuoyundan özür diledi. Dün bir basın toplantısıyla kararını açıklayan Polunin, "Söyleyebileceğim tek şey bir sağlık sorunum var, başka bir şey söyleyemem" dedi. Polunin'in çekilmesiyle beraber Geceyarısı Ekspresi Balesi'nin sergilenmesi de tehlikeye girdi.

Önümüzdeki günlerde Londra'da sahnelenecek Geceyarısı Ekspresi Balesi'nin yönetmenliğini dünyaca ünlü dansçı, koreograf ve yönetmen Peter Schaufuss yapıyor. Balede de yine filmde kullanılan ve ödül kazanan müzikler kullanılacaktı.

Eleştirmenlerden övgü yağmıştı
Bale kritikleri şimdiden 'Geceyarısı Ekspresi Balesi'ni yönetmen Schaufuss'un 'İçgüdüsel bale yeteneğini yansıtan bir şölen' diye tanımlayarak göklere çıkarmışlardı. Geceyarısı Ekspresi kitabının yazarı Bill Hayes, kitabının bale olarak sahneleneceğini duyduğunda şöyle demişti:

"1976 yılında yazdığım Geceyarısı Ekspresi kitabı bir Hollywood filmi yapıldığında gerçekten şaşırrmıştım. Şimdi, bunca yıl sonra hikayemin West End'de bir bale prodüksiyonuna dönüştürülmesi beni çok heyecanlandırdı. Bunu hayal dahi edemezdim. Hayat aslında fiksiyondan daha tuhaf."