'Geleceğin Aslanı' Seren Yüce seçildi

'Geleceğin Aslanı' Seren Yüce seçildi
'Geleceğin Aslanı' Seren Yüce seçildi

Bartu Küçükçağlayan ın rol aldığı Çoğunluk Venedik te ödül aldı

67. Venedik Film Festivali'nden Türkiye'ye bir ödül çıktı. Genç yönetmen Seren Yüce, ilk filmi 'Çoğunluk'la, ilk filmlere verilen 'Luigi De Lourentiis' ya da diğer adıyla Geleceğin Aslanı ödülünü aldı.

VENEDİK-  Başrollerinde Bartu Küçükçağlayan ve Settar Tanrıöven’in oynadığı film, Fatih Akın’ın başkanlığındaki jürinin oy birliğiyle ödüle değer bulundu. Film, bu yılki Altınportakal’ın da yarışmalı bölümüne katılıyor.

Queintin Tarantino’nun başkanlığındaki büyük jüri ise, zorlu kararını Sophia Cappola’nın yeni filminden yana kullandı ve Altın Aslan’ı ‘Somewhere’e verdi. Cappola’nın yine otellerde geçen, bir Hollywood yıldızının küçük kızıyla ilişkisini ve hayatın anlamını sorguladığı filmi, büyük ödülün favorilerinden biriydi.
En iyi yönetmene verilen Gümüş Aslan’ı İspanyol yönetmen Alex de İglesia ‘Balada Triste de Tropeta’ filmiyle, Jüri Özel Ödülü’nü ise Jerzy Skolimowsky ‘Essential Killing’le aldı. Aynı film başrol oyuncusu Vincent Gallo’ya da En İyi Erkek Oyuncu ödülünü kazandırdı. Kadın oyuncu ödülü ise tahminlerin aksine Natalie Portman’a değil, ‘Attenberg’deki rolüyle Ariane Labed’e gitti.

ALTIN ASLAN SOFIA COPPOA'NIN

Festivalde,  en iyi filme verilen Altın Aslan ödülünü "Somewhere" adlı filmiyle Amerikalı yönetmen Sofia Coppola kazandı.

Jüri Başkanlığını yapan ve Coppola’nın yakın arkadaşı olan ünlü yönetmen Quentin Tarantino, ödülü açıkladığı konuşmasında, "Filmin sanatsal kalitesi bizleri büyüledi" ifadesini kullandı.

Tarantino, ünlü yönetmen Francis Ford Coppola’nın kızı olan Sofia Coppola’nın filmiyle ilgili olarak ayrıca, "Ne zaman tartışmaya başlasak, dönüp dolaşıp bu filme geliyorduk" diye konuştu.

En iyi yönetmene verilen Gümüş Aslan ödülünü ise, "La Balada triste de trompeta" adlı filmiyle İspanyol yönetmen Alex de la Iglesia kazanırken yönetmen aynı filmle en iyi senaryo ödülünü de kazandı.

78 yaşındaki Amerikalı yapımcı ve yönetmen Monte Hellman’ın sinema kariyeri dolayısıyla özel ödüle layık görüldüğü gecede, Amerikalı oyuncu Vincent Gallo en iyi erkek oyuncu, Fransız Ariane Abed de en iyi kadın oyuncu ödülüne layık görüdü.

"Essential killing" filminin Polonyalı yönetmeni Jerzy Skolimovski’ye de jüri özel ödülü verildi. (radikal, aa)


  ETİKETLER:

  Sinema

  ,

  İspanyol

  ,

  Altın

  ,

  Hollywood