'Gelecek' de bir gün Tasarım Bienali'ne gelecek!

'Gelecek' de bir gün Tasarım Bienali'ne gelecek!
'Gelecek' de bir gün Tasarım Bienali'ne gelecek!
1 Kasım - 14 Aralık tarihleri arasında düzenlenecek 2. İstanbul Tasarım Bienali'nin projeleri şekillenmeye başladı. Zoë Ryan küratörlüğünde 'Gelecek Artık Eskisi Gibi Değil' başlığını taşıyan bienal, "Şu anda gelecek nedir?" sorusunun cevabını arayan 50'nin üzerinde projeye ev sahipliği yapacak. Bienalde Herkes İçin Mimarlık Derneği'nin '#occupygezi' mimarlığı projesi de yer alacak.

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından düzenlenecek 2. İstanbul Tasarım Bienali’nin ortak alanı Galata Özel Rum İlköğretim Okulu’nda sergi hazırlıkları başladı. Okulun tüm katlarında yaklaşık 2.300 metrekarelik bir alana yayılacak sergi, geleceği hayal ederken gündelik hayatta karşımıza çıkan tasarımlara ve bu alanda yenilikçi yaklaşımları benimseyen projelere yer verecek.
Tasarım, teknoloji, moda, grafik tasarım, şehircilik, ürün tasarımı, film ve yemek gibi alanları kapsayacak 50’nin üzerinde projenin yer alacağı sergide manifestoların, sadece metin üretimi olarak değil, aynı zamanda eylem, hizmet, kışkırtma veya nesne olarak nasıl yeni baştan icat edilebileceği fikri sorgulanacak.

SPORBİLGİSAYARI ŞAŞIRTACAK!

Bless, ‘N°41 Sporbilgisayarı’ Arçelik, Doğuş Grubu & Bilgili Holding, ENKA Vakfı ve VitrA eş sponsorluğunda gerçekleştirilecek bienalde yer alacak projeler arasında, Formafantasma’nın araştırma temelli bir yaklaşımla alternatif malzemeleri inceleyerek mevcut zanaat üretimini hızlandıran ‘Açık Manifesto’;
Moisés Hernández’in Meksika’ya özgü objelere ilişkin bir toplum, kültür ve tasarım eleştirisi olan ‘Diario’ (Günlük);
Bless’in yeni düşünme ve eylem biçimleri üreten, şaşırmaya, esinlenmeye ve cesaret bulmaya olanak veren bir durum tasarımına odaklanan ‘N°41 Sporbilgisayarı’;
Anthony Dunne ve Fiona Raby’nin alternatif değerler, inanışlar ve öncelikler önererek paralel bir dünyadan sahneler sunan ilüstrasyon projesi ‘Birleşmiş Mikro Krallıklar: Hayatlar ve Peyzajlar’ bulunuyor.

‘#OCCUPYGEZİ’ MİMARLIĞI

Ayrıca, İyi Ofis’in su kenarlarını birbirine bağlamak için tasarlanan modüler yapıda ve yüzebilen bir mimari müdahale olan ‘Kıyıların Kullanımı, Mikro-Kentsellikler için bir Mikro-Manifesto’;
kar amacı gütmeyen bir organizasyon olan Herkes İçin Mimarlık Derneği’nin küresel işgal (occupy) protestoları gibi durumlarda, mimarlık alanının mimarlardan alınması halinde neler olduğunu inceleyen ‘#occupygezi’ mimarlığı;
Mansour Ouranah’ın dünyadaki nüfus artışı ve kronik açlığa çare olarak insan tüketimi için çekirge yetiştirmeyi önerdiği projesi ‘LEPSIS: Çekirge Yetiştirme Sanatı’;
Jessica Charlesworth ve Tim Parsons’un, afet sonrası kapıp çıkılacak çantaların yerine önerdiği ‘Alternatif Acil Durum Çantaları’ projesi de sergide görülebilecek.

TASARIMIN BULUŞMA NOKTASI
1 Kasım - 14 Aralık tarihleri arasında düzenlenecek bienalin ortak alanı Galata Özel Rum İlköğretim Okulu, serginin yanı sıra altı hafta boyunca haftanın her günü farklı etkinliklere de ev sahipliği yapacak. Rum Okulu, salı günleri Kontraakt ekibinin yayın programı, çarşamba günleri söyleşi ve paneller, perşembe günleri film gösterimleri, cuma günleri ise Akademi Programı atölye çalışmalarıyla, tasarımseverler için bir buluşma noktası olacak. Bienalin sergi alanının tasarımı, katalog ve görsel kimliği Project Projects ve SUPERPOOL, tanıtım kampanyası ise Alametifarika tarafından hazırlanıyor.

TASARIM ROTALARI
İlk bienalde büyük ilgi gören Tasarım Rotaları, bu sene yeni eklenen rotalarla devam ediyor. İstanbul’un farklı bölgelerindeki tasarım odaklı ofis, mağaza, atölye, imalathane ve mimari yapıların ziyaret edileceği Tasarım Rotaları’na, bu yıl çeşitli bölgelerin kendine has dokularının inceleneceği tematik yürüyüşler ekleniyor. Şehrin Asya ve Avrupa yakalarında belirlenen 15 bölgedeki özel Tasarım Rotaları, Ekim ayında başlayacak. Ayrıntılı bilgiler tasarimbienali.iksv.org adresinden takip edilebilir.

ÜNİVERSİTELER BİENALDE
Akademi Programı kapsamında ise üniversitelerin yıl boyunca bienal temasına yeni açılımlar kazandırmak ve temanın farklı boyutlarını ortaya çıkarmak amacıyla öğrencilerle birlikte yaptığı çalışmalar izleyicilerle buluşacak. Program kapsamında, İstanbul, Ankara, İzmir, KKTC ile Avrupa ve Amerika’dan 30’un üzerinde üniversite, atölye çalışmaları, sergiler, paneller ve seminerlerden oluşan 70’e yakın proje ile yer alacak. Akademi Programı sergisi, 1 Kasım tarihinden itibaren üniversitelerin kampüslerinde ve Antrepo no.7’de gezilebilecek.

KARAKÖY’DE BUL BULUŞTUR
İstanbul Tasarım Bienali’nin, Tasarım Araştırma Katılım Kadıköy (TAK) işbirliğiyle hayata geçirdiği, 72 Hour Urban Action ekibinin “Kadıköy’den Bul Kadıköy’de Buluştur” başlıklı projesi kapsamında seçilecek kent mobilyaları ise bienalin açılışında Kadıköy’ün farklı noktalarında geri dönüşümlü malzemeler kullanılarak inşa edilecek.

TASARIM BİENALİ FINANCIAL TIMES’TA

Bienalin küratörü Zoë Ryan

2. İstanbul Tasarım Bienali, 12 Eylül tarihli İngiliz Financial Times gazetesinde, Trish Lorenz’in “Genç Türk Tasarımcılar Kültür Miraslarını Yansıtacak Yeni Yollar Arıyorlar” başlıklı haberinde yer aldı ve bienalin Türkiye adına çok önemli bir rol üstlendiği ifade edildi. Haberde, Türkiye’nin son 10 yılda hızla gelişen, fiziksel ve kültürel açıdan Batı‘yla Doğu’yu birleştiren genç bir ülke olduğunun altı çizilirken, Kasım ayında düzenlenecek 2. İstanbul Tasarım Bienali’nin, İstanbul ve Türkiye adına çok önemli bir rol üstlendiği ifade edildi. Haberin devamında bienalin küratörü Zoë Ryan’ın da düşüncelerine yer verildi. Ryan özellikle İstanbul’da, farklı geçmiş ve kökenlere sahip birçok tasarımcı ve mimarın, kendi kültürel mirasını yansıtmak için yeni yollar aradığını ifade etti.
Haberin orijinal metnine şu linkte ulaşılabilir: http://www.ft.com/intl/cms/s/0/3b60943a-2f94-11e4-83e4-00144feabdc0.html#slide0

Ayrıntılı bilgi için: tasarimbienali.iksv.org
facebook.com/istanbultasarimbienali
twitter.com/tasarimbienali


Anthony Dunne ve Fiona Raby, ‘Birleşmiş Mikro Krallıklar: Hayatlar ve Peyzajlar’


Formafantasma, ‘Açık Manifesto’