Genç heykelcilerin gövde gösterisi

Genç heykelcilerin gövde gösterisi
Genç heykelcilerin gövde gösterisi
Yeni döneminde kültür sanat çalışmalarına hız veren Şişli Belediyesi, çağdaş sanatın en iyi genç heykeltıraşlarını bir araya getiren 'Genç Heykel Sergisi'ni Nişantaşı Sanat Park'ında açtı.

Nişantaşı Sanat Parkı’nda 27 Eylül ’e kadar sürecek ‘ Genç Heykel Sergisi’, sanatsever kent sakinlerdine genç sanatçılarla tanışma ve sanatçıların yapıtlarını günün her saatinde görme fırsatı sunuyor. Ezgi Öz’ün küratörlüğünde farklı yaklaşımları bir araya getiren serginin sanatçıları; Ahmet Özparlak, Arif Çekderi, Ayhan Mutlu, Ayşe Kurşuncu, Bahadır Çolak, Bahadır Yıldız, Bilal Hakan Karakaya, Caner Şengünalp, Cansu Tanpolat, Çayan Yılmaz, Derya Özparlak, Dilşad Yiğitcan Akçagöz, Işık Özçelik, İmdat Avcı, Kalpten Dönmez, Kutlu Alican Düzel, Meliha Sözeri, Ozan Oganer, Özgür Demirci, Seval Selçuk, Sezai Akboğa, Şenay Ulusoy, Tanzer Arığ ve Uğur Cinel. 


Caner Şengülalp'in çalışması...

“Kamusal alanın aşındığı, kent mekânının insani ilişkilerden arındığı, bedenin duyularının işlevsellik ve hız adına yok edildiği kentte acilen insani yaşam alanları yaratmak gerektiğini” düşünen Şişli Belediyesi, “Heykel aracılığıyla hem mimari yapı hem de manzara olarak yeni kamusal kent mekânları yaratmayı, mekânı, insani duyular ve toplumsal ilişkilere açmayı, insan-doğa ilişkisini onarmayı” amaçlıyor.
Kamusal alanda gerçekleştirilen sergi, kentin iç mekanizmalarına, sanatın temsil anlam sorunsalına eleştirel bir bakış açısı geliştiriyor. Serginin parkta oluşu da çeşitli anlamlar taşıyor: Sergi bizleri, parka sanatsal yanı üzerinden bakmaya, kent – mimarisi üzerinden düşünmeye, sanatı ve sanat sosyolojisini tartışmaya davet ediyor.

HALKA AÇIK ALANLARDA PROJELERİMİZ DEVAM EDECEK

Yeni dönemde kültür sanat çalışmalarına hız verme kararı alan Şişli Belediye Başkanı Hayri İnönü’nün (solda) sanat danışmanı Arda Aydoğan (sağda), konuyla ilgili soruları yanıtladı.

Yeni dönemde Şişli Belediyesi’nin kültür- sanat aktivitelerinden bahseder misiniz?
Şişli Belediyesi Belediye Başkanı Sayın Hayri İnönü, yeni dönemde dinamik ve aktif bir ekiple kültür – sanat çalışmalarına hız kazandırıyor. Yeni dönem, yeni belediyecilik anlayışı ile kamusal alanları sanat ile bir araya getirmeyi hedefliyor. Halka açık alanlarda sanat oluşumlarına bu proje ve sonrası için pek çok kez tanık olacaksınız.

Genç Heykel Projesi İstanbul’da daha önce gerçekleştirildi mi?
Şişli Belediyesi bünyesinde gerçekleştirilen Genç Heykel Sergisi’nin Türkiye’de belediye desteğiyle kamusal alanda gerçekleştirilen ilk heykel sergisi olduğunun altını çizmek gerekir.

Genç Heykel Sergisi’nin amacı nedir?
Serginin amacı kamusal alanlarda insani ilişkilerin yeniden yapılandırılmasını sağlamak, insan ve doğa ilişkisini tekrar hatırlatmak ve bu ilişkiyi onarmak, insanları, sanat ve kamusal alan birliği üzerinden yepyeni bir bakış açısıyla düşünmeye teşvik etmek. 

Projenin devamı gelecek mi?Sanat faaliyetlerini yeni dönemde ön planda tutan Şişli Belediyesi, Genç Heykel Sergisi’ni her yıl tekrarlayacak.

Nişantaşı Sanat Parkı’nda olmasının nedeni ne? İstanbul’un parkları Şişli Belediyesi ile beraber, kamusal alan olarak kullanılmak adına, atıl ve örselenmiş alanlar olmanın ötesinde, sanatın bileşenlerine açıldı. Bizim de günlük hayatımızda çoğu kez içinden geçtiğimiz Nişantaşı Sanat Parkı, bu bakımdan kamusal alanların en güzel örneklerinden biri. Serginin de amacı sanatın tüm bileşenlerini kamusal alana çıkartmak olduğu için sergi ile Nişantaşı Sanat Parkı bu bakımdan birbirlerini tamamlıyor.


Sergi kapsamındaki etkinlikler;
26 Eylül 2014
Parklar ve Sembolleri konulu panel, (19.00 )
Konuşmacı: Feyyaz Yaman
Moderasyon: Ezgi Öz, Firdevs Kayhan

27 Eylül 2014
Sanat Pikniği ve Kamusal Alanda Heykel Forumu, (15.00)
Sanatçıların katılımlarıyla gerçekleştirilecek.

Sergi Kapanışı, (17.30 – 18.30)
Müzik performans (pop - caz) ile kapanış yapılacak.