Genç illüstratörlere Milk desteği

Genç illüstratörlere  Milk desteği
Genç illüstratörlere  Milk desteği

Çin de Ejderha Yılı olması sebebiyle ejderha temalı bir sergi ve meşhur Hayvan Gibi Sergi nin ikincisi önümüzdeki sezon Milk te.

Türkiye'nin kentsel yaşamdan ilham alan ilk 'urban art' galerisi Milk, şimdilerde Türkiye'deki genç illüstratörleri tanıtacak 'TINT' adlı bir referans kitap hazırlığında
Haber: MÜGE BÜYÜKTALAŞ / Arşivi

Milk, Türkiye ’nin ilk ‘urban art’ galerisi. Galerinin sahipleri Elif Çevik ve Can Başyiğit idealist ve özverili yaklaşımlarıyla yarattıkları sanat alanını yaşatmaya devam ediyorlar.
İnsanların kendilerini çizerek ifade etmelerinin konuşma ve yazı dilinden çok daha eskiye dayandığı hepimizin malumu. Mağaralardan şehir duvarlarına doğru evrilen süreçte sokaklardan ‘flanuer’ler, berduşlar ve hatta vandalistler, devrimciler, âşıklar, muhafazakârlar ve daha niceleri gelip geçti. İşte ‘urban’, yani kentsel olanın yaşamla ve insanla bileşiminden alınan ilhamla yaratılan sanat da ‘urban art’.


Tekdüzeliğin dışında
 
Kentsel yaşamdan ilham alan bu sanat terimi duvar resminden grafitiye, illüstrasyondan az bulunan türden endüstriyel ürün-oyuncak tasarımına doğru değişen skalada farklı görünümlerde ortaya çıkan sanatsal faaliyetlerin tamamını anlatıyor. Bu anlamda Türkiye’nin geçmişten gelen birikimden çok, son dönemde alevlenen ve değişen nesille birlikte yakaladığı bir dinamik mevcut. Bu noktada da Milk önemli bir boşluğu dolduruyor.
Milk 2009’da açıldığından bu yana 30’dan fazla sergi ve etkinliğe ev sahipliği yapmış. “Galeri açılışını yaptığımız eBoy, Türkiye’de gerçekleştirilen ilk oyuncak sergisi Milk Gone Mad, ilk Türk graffiti sergisi ‘Hello My Name Is’, ilk marka bazlı sergimiz ‘Coca-Cola Mutluluk Yolculuğu’ ve ilk sosyal sorumluluk projemiz ‘Hayvan Gibi Sergi’ bizim için en önemlileriydi. 2 bin kişinin katıldığı açılışta kuyruk Galata Kulesi’ne doğru uzanıyordu” diyen Can ve Elif geçen zamanda diğer galerilere kıyasla farklı bir tavır benimsemelerinin bir sonucu olarak da birtakım zorluklarla karşı karşıya kalmışlar.
‘Tipik sanat galerisi’ gibi hareket eden, ama sergiledikleri ve sergileme biçimi ile sıkıcılığın, tekdüzeliğin dışına çıkan bir galeri Milk. Türkiye’deki belli bir konuda ilk ve tek olmanın zorluklarını şöyle dile getiriyorlar: “Belirli bir kesimin ‘sanat’ kabul etmediği akımları destekliyoruz. İlk yıllarda bu yargıyı kırmak zorluklardan biriydi, zaman içerisinde bunu başardık. Son iki senedir ‘tipik sanat galerileri’nin de programlarına bu disiplinleri eklemeye başlaması bizim için önemli bir gelişme. Diğer galerilere nazaran izleyici profilimiz oldukça genç; 16-30 yaş arasına hitap ediyoruz. En başından beri hedefimiz yeni nesil koleksiyonerler yetiştirebilmekti. Şu anda hedefimize yaklaştığımızı söyleyebiliriz. Milk’i takip eden, destekleyen bir müşteri kitlemiz oluştu. Bu da oldukça mutluluk verici.”
Can ve Elif’in, önümüzdeki senenin sergi hazırlıklarının yanı sıra bir de gündemlerinden düşmeyen ‘TINT’ isimli bir kitap projesi var. Projenin temel amacı Türkiye’de yaşayan genç illüstratörleri tanıtmak. Türkiye’de bu anlamda referans bir kitap bulunmadığından hareketle geliştirilen proje ne yazık ki ekonomik gerekçelerle yani sponsor ya da basımevi bulunamaması nedeniyle hâlâ basılı kitap haline gelebilmiş değil. Önümüzdeki sezonda ise Çin’de Ejderha Yılı olması sebebiyle gerçekleştirilecek ejderha temalı serginin yanı sıra, meşhur Hayvan Gibi Sergi’nin ikincisinin müjdesini verelim. İlkini kaçırdıysanız mutlaka takipte olun.