Genç öykücülere duyurulur

Genç öykücülere duyurulur
Genç öykücülere duyurulur
1980'de silahlı saldırı sonucu öldürülen halkbilimci, yazar Ümit Kaftancıoğlu adına 10'uncusu düzenlenen öykü yarışması için başvuru dönemi başladı.

1980’de uğradığı silahlı saldırı hayata veda eden ve ‘Evreşe Yolları Dar’, ‘Yüksek Yüksek Tepelere Ev Kurmasınlar’ gibi derlemelerine pek çok insanın aşina olduğu halkbilimci, yazar Ümit Kaftancıoğlu adına bu yıl 10’uncusu düzenlenen öykü yarışması için başvuru dönemi başladı. Başvurular 31 Aralık tarihine kadar yapılabilecek. İki aşamalı bir değerlendirme sisteminin olacağı belirtilen yarışmaya katılacak öykülerin en az iki, en çok 11 sayfa olması gerekiyor. Bir yarışmacının en fazla iki öyküyle katılabileceği yarışmada ilk 10’da giren öyküler, Yalın Ses Yayınları tarafından kitaplaştırılacak. Ayşe Akaltun, Hakan Cücüner, Ayşe Başak Kaban, Dr. Canan Kaftancıoğlu ve Öztürk Tatar ön seçici kurulda yer alırken ası jüri Zeynep Aliye, Enver Aysever, Onur Caymaz, Mehmet Güler, Adnan Özyalçıner ve Öner Yağcı’dan oluşuyor. Katılımcılar, öykülerini Yüzyıl Mah. Barbaros Cad. 47. Sok. No: 1 Bağcılar/ İstanbul adresine yollayabilecekler.

Asıl adı Garip Tatar olan Ümit Kaftancıoğlu, 1935 yılında Ardahan’da doğdu. 1974’te TRT’de yapımcı olarak çalışmaya başladı. Dönemeç adlı hikâyesiyle, 1970 TRT Büyük Ödülü’nü aldı. 1972’de Ali Naci Karacan Birincilik Armağanı’nı aldı. Anadolu ’yu gezerek derlemelerle halkın sözlü yazınını ve halk türkülerini yazıya döktü. 11 Nisan 1980 gününün sabahı, görev yaptığı TRT İstanbul Radyosu’na gitmek için çıktığı evinin önünde öldürüldü.