'Genç Pehlivanlar' Berlin Film Festivali'nde

'Genç Pehlivanlar' Berlin Film Festivali'nde
'Genç Pehlivanlar' Berlin Film Festivali'nde
11-21 Şubat tarihleri arasında yapılacak 66. Berlin Film Festivali'nin Generation Kplus yarışma bölümüne seçilen ilk Türk belgeseli 'Genç Pehlivanlar', ilk kez ailelerinden ayrılıp Amasya'daki yatılı Güreş Eğitim Merkezi'ne yerleşen ve bir gün güreş dalında dünya şampiyonu olmayı hedefleyen çocukların hikayesini anlatıyor.

66. Berlin Film Festivali’nin Generation Kplus yarışma bölümüne seçilen ilk Türk belgeseli 'Genç Pehlivanlar'ın basın toplantısı, belgeselin yönetmen ve yapımcısı Mete Gümürhan’ın ev sahipliğinde Feriye Palace’ta gerçekleşti. Türkiye'nin çeşitli şehirlerinden ilk kez ailelerinden ayrılarak Amasya Güreş Merkezi Yatılı Okulu'na yerleşen ve bir gün güreş dalında dünya şampiyonu olmayı hedefleyen çocukların hayatlarından kesitler sunan Kültür Bakanlığı destekli 'Genç Pehlivanlar', 12 yaşında altı çocuğun arkadaşlık, başarı ve sıkıntılarına odaklanıyor: Annesini kaybettiğinden beri dedesi tarafından büyütülen ve kilo sorunu olan Baran, kolunu kırdığı için antrenmandan geri kalan ve uluslararası şampiyonaya hazırlanan Harun, hırslı ve hevesli olmasına rağmen sağlık sorunları olan Beytullah, herkesi güldüren Ümit, olimpik güreşçi abisini hem kıskanan hem de ona özenen, yaş grubunun en küçük şampiyonu Ahmet ve grubu bir arada tutan Muhammed..
'Genç Pehlivanlar' ekibi (soldan sağa) Zeynep Korkmaz Altun, Mete Gümürhan, Aslı Akdağ, Ali Aga bir arada.

Çekimleri Amasya'da gerçekleşen belgeselin yönetmeni Mete Gümürhan, 'Genç Pehlivanlar'la ilgili "Bu bir spor belgeseli değil, çocukların mücadelelerini anlatan, hayatlarından kesitler aktaran bir belgesel" diye konuştu. Gümürhan, 'Genç Pehlivanlar’ın çocuklarla yetişkinleri, bedenle toplumu, kırsalla şehri, gelenekselle modern olanı, duygusalla komediyi, kısacası pek çok zenginliği bir arada barındıran çok katmanlı bir belgesel olduğunu da sözlerine ekledi.

Küçük Rauf'un hikayesi Berlin'de

En güçlü olanın hayatta kaldığı düzende ailelerine ve dış dünyaya karşı kendilerini kanıtlamak için yan yana mücadele eden ama aynı zamanda da rakip olan bu genç pehlivanların azimli hikayesinin biz yetişkinlere tüm zorlukları birbirimize güvenerek ve inanarak aşabileceğimizi hatırlatan Mete Gümürhan, bu belgeselle birlikte ata sporumuz olan güreşin tanıtımının önemine de dikkat çekti.

'Genç Pehlivanlar', 66. Berlin Film Festivali’nin yanı sıra Avrupa'nın en büyük çocuk filmleri festivali Cinekid Film Festivali, Selanik Film Festivali ve Antalya Film Festivali kapsamındaki Antalya Film Forum’a da seçilmişti.