Genç sanatçı Meriç Algün Venedik Bienali'nde

Genç sanatçı Meriç Algün Venedik Bienali'nde
Genç sanatçı Meriç Algün Venedik Bienali'nde
Dünyanın en etkili sanat etkinliklerinin başında gelen 56. Venedik Bienali'nin ana sergisine Türkiye'den Kutluğ Ataman'ın yanı sıra genç sanatçı Meriç Algün Ringborg da davet edildi.

İsveç’te yaşayan Türkiyeli sanatçı Meriç Algün Ringborg, 110 yılı aşkın köklü geçmişiyle sanat dünyasının en prestijli etkinlikleri arasında yer alan ve bu yıl 56’ncı kez düzenlenecek Venedik Bienali’nin ana sergisine davet edildi. Kutluğ Ataman’ın da ‘Sakıp Sabancı’ adlı eseriyle yer alacağı 56. Venedik Bienali’nin uluslararası sergisi bu yıl Nijeryalı yazar , sanat eleştirmeni Okwui Enwezor küratörlüğünde hazırlanacak. Teması ‘All The World’s Futures - Dünyanın Tüm Gelecekleri’ olarak belirlenen 56. Venedik Bienali, 9 Mayıs – 22 Kasım 2015 tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

Kutluğ Ataman Venedik Bienali'nde


Daha önce 2011 yılında 12. İstanbul Bienali’ne de katılan Meriç Algün Ringborg, adı ve içeriği şimdilik gizli tutulan Venedik Bienali’ndeki işiyle ilgili Radikal’e şu açıklamayı yaptı: “Bu sene mayıs ayında açılacak 56. Venedik Bienali için tamamen yeni bir yerleştirme üzerine çalışıyorum. Aslında uzun zamandır aklımın bir köşesinde olan bu fikir, Okwui Enwezor’un davetiyle daha net bir ifade biçimi almış oldu. Önceki çalışmalarım gibi yine kişisel bir alandan yola çıkan bu çalışmanın kendisini daha genel bir kapsam içerisinde konumlandırıyor. Ne yazık ki, bu noktada daha fazla detaya girmem mümkün değil.”

Meriç Algün Ringborg kimdir?

Fotoğraf: Märta Thisner
1983 İstanbul doğumlu Meriç Algün Ringborg, İsveç Stokholm’de yaşıyor ve çalışıyor. Lisans eğitimini 2007 yılında Sabancı Üniversitesi Görsel Sanatlar ve Görsel İletişim Tasarımı bölümünde, yüksek lisans eğitimini ise 2012 yılında Stockholm’deki Kraliyet Akademisi’nin güzel sanatlar programında tamamlayan Algün Ringborg’un işlerinde doğduğu ve yaşadığı iki şehir arasındaki sosyal ve politik farklılıklar ve ikisi arasında devamlı gidip gelme durumu önemli bir rol oynamakta. Kimlik, sınırlar, bürokrasi, dil ve çeviri konuları üzerine odaklanan sanatçı çalışmalarında genellikle hazır metinler, sözlükler ve arşivler kullanmakta. Kişisel sunumları arasında Moderna Museet, Stokholm (2014); Contemporary Art Gallery, Vancouver (2013); Art in General, New York (2013) ve Witte de With, Rotterdam (2012) yer alırken, sanatçı aynı zamanda 12. Cuenca Bienali (2014), 19. Sidney Bienali (2014); When Attitudes Become Form Become Attitudes, CCA Wattis, San Francisco (2012) ve 12. İstanbul Bienali’ne (2011) katıldı.

www.mericalgunringborg.com