Genç sanatçılar için keşif alanı: Mamut Art

Genç sanatçılar için keşif alanı: Mamut Art
Genç sanatçılar için keşif alanı: Mamut Art
Bağımsız genç sanatçılara işlerini sergileme olanağı sunarken koleksiyonerler, galeri yöneticileri ve küratörler için de bir keşif alanı oluşturan Mamut Art Project'e başvurular başladı. Başvurular Agah Uğur, Başak Şenova, Eda Kehale Argun, İnci Eviner ile Osman Erden'den oluşan jüri tarafından değerlendirilecek.

Türkiye ’nin bağımsız sanatçılara özel, ulaşılabilir sanat etkinliği projesi Mamut Art Project, 2015 yılında Akkök Holding’in ana sponsorluğunda yola devam ediyor. Üçüncü yılına giren Mamut Art Project (MAP), bir kez daha bağımsız genç sanatçılara eserlerini sergileme fırsatını sunuyor. 6 Ocak 2015 tarihine dek sürecek olan başvurular, Agah Uğur, Başak Şenova, Eda Kehale Argun, İnci Eviner ile Osman Erden’den oluşan jüri tarafından değerlendirilecek. Bu yıl yine 50’nin üzerinde sanatçının işlerinin yer alacağı sergi, 26 Mart 2015’te yine KüçükÇiftlik Park’ta açılacak.

SANATA VE KEŞİFLERE YER AÇMAK
MAP’in çıkış noktası, “ulaşılabilir sanat” yapısını desteklemek. Yeni sanatçıların üretimlerinin, seyirciyle ve sanat dünyasının önde gelen isimleriyle buluşmasına önayak olan proje kapsamında, jürinin seçtiği sanatçılara, kendi idareleri ile yürütebilecekleri disiplinlerarası bir paylaşım ve sergileme imkanı sağlanıyor. Böylece henüz yeterince tanınmayan yetenekler görünürlük kazanırken, sanatseverler de makul bütçelerle, gelecek vaat eden isimlerin işlerini edinebiliyor.
Sanatçılara alan yaratıp cesaretlendirirken, kültür -sanat basını, koleksiyonerler, galeri yöneticileri ve küratörler için de bir keşif alanı oluşturan MAP, henüz sadece iki yılı geride bırakmış olmasına rağmen, şimdiden sanat camiasında isabetli buluşmaların gerçekleştiği etkin bir proje olarak konumlanmaya başladı. Zira MAP sergisinde yer almak, sanat piyasasının üretim ve sergileme koşullarındaki engellere takılan kimi genç yetenekler için karma sergilere katılıp galerilerden teklif almanın, kişisel sergisini açmanın yahut İstanbul Bienali’ne seçilmenin önünü açan aşamalardan biri oldu.
www.mamutartproject.com

Mamut Art Project hakkında
MAMUT ART PROJECT, her yıl tekrarlanmak üzere, yeni sanatçıların ve üretimlerinin sunumlarıyla gelişen, ulaşılabilir sanat yapısını destekleyen alternatif bir proje olma hedefi ile yola çıktı. Genç sanatçılara alan ve görünürlük sağlamak amacıyla 15-19 Mayıs 2013 tarihlerinde Antrepo No:3’te projenin ilki gerçekleştirildi. Farklı alanlarda uzman isimlerden oluşan jüri tarafından, 530 başvuru arasından seçilen 47 sanatçının işleri sergilendi. 3-6 Nisan 2014 tarihleri arasında KüçükÇiftlik Park’ta düzenlenen Mamut Art Project 2014’te ise, 700 başvuru arasından seçilen 55 sanatçı sanatseverlerle buluştu. Projenin üçüncüsü, Mart 2015’te yine KüçükÇiftlik Park’ta gerçekleştirilecek.