Genç sanatçılar vitrinde

Genç sanatçılar vitrinde
Genç sanatçılar vitrinde

Ayşe Topçuoğlu sergide tuvalleriyle yer alıyor.

Resim Heykel Müzeleri Derneği'nce 29 yıldır aralıksız düzenlenen ve genç sanatçıların çıkış yapmasını sağlayan Günümüz Sanatçıları İstanbul Sergisi, Akbank Sanat'ta

İSTANBUL - Genç sanatçılara kendilerini gösterme fırsatı sunan, onları vitrine çıkarıp önlerinde yeni kapılar açılmasına vesile olan Günümüz Sanatçıları İstanbul Sergisi’nin 29’uncusu, Akbank Sanat’ta ziyaretçilerini bekliyor. Resim Heykel Müzeleri Derneği tarafından, Akbank Sanat’ın desteğiyle düzenlenen serginin bu yılki küratörlüğünü Marc Gloede ve November Paynter üstleniyor.
Sergide elemeler sonucunda seçilen genç sanatçılardan Nermin Adanır, Tansu Akmansoy, Hasan Salih Ay, Müge Bilgin, Gülderen Depas, Ferit Furuncu, Sibel Horada, Aslıhan Özdemir, Emrah Şengün, Ayşe Topçuoğulları ve Deniz Üster’in eserleri görülebilecek.
169 eserin başvurduğu geniş katılımlı sergide eserlerin seçimini ve serginin oluşma sürecini; “Birçoğu kendi başına çekici olan çalışmalarla karşılaşsak da birbirini iyi tamamlayan belli estetik eğilimler ve eleştirel duruşlar fark ettik” sözleriyle anlatan küratör November Paynter, “Özellikle, tekrar süreçlerini ve kırılmış ya da parçalanmış soy zincirlerini güçlü bir şekilde ele alan bir grup sanatçı olduğunu gördük. Düşünce dizileriyle ilişkili olarak, yeniden canlanma yöntemleri ve melankoli imalarıyla anımsama anlarını belli bir yapı içinde teşvik eden sanatsal yaklaşımlarla karşılaştık. Bu stratejilere, ya insanların karmaşık sistemlerde netlik bulma çabasıyla oynayarak ya da alternatiflerden oluşan bir çevreyi göstererek belirsizlik duygularına gönderme yapan işler eşlik ediyordu. Bunun üzerine 11 sanatçı üzerine yoğunlaştık. Bu sanatçılar projeleriyle bizlere bir seçki sunmanın ötesine geçerek kapsamlı ve etkili bir sergi yapma fırsatını verdi” diye konuşuyor.
Çağdaş sanat alanında üretim yapan genç sanatçılara fırsat sunmasının yanı sıra günümüz sanatçılarının üretimleri ve söylemlerinin sanat çevreleriyle buluşması açısında da önem taşıyan 29. Günümüz Sanatçıları İstanbul Sergisi, 28 Ağustos’a kadar açık kalacak. (Kültür Sanat)


    ETİKETLER:

    İstanbul

    ,

    Cunda