Gençleri bu kez 'hatasıyla' kabul edin

Gençleri bu kez 'hatasıyla' kabul edin
Gençleri bu kez 'hatasıyla' kabul edin

Sergide Altuğ Yılmazer (üstte) ve Ceren Atalay ın çalışmaları da yer alıyor.

Santralistanbul'da devam eden Bilgi Üniversitesi Görsel İletişim Tasarımı, Fotoğraf ve Video bölümlerinin geleneksel yıl sonu sergisi 'Track', hatayı içselleştiriyor. Sergide izleyici her adım attığında, tam karşısına düşen ekran harekete geçiriyor
Haber: DİLAY YALÇIN / Arşivi

İSTANBUL - Memleketin en ‘geek’ bölümlerinden, Bilgi Üniversitesi Görsel İletişim Tasarımı (VCD) ile Fotoğraf ve Video bölümlerinin (POV) yıl sonu öğrenci işleri sergisi ‘Track’, dokuzuncu yılında size sergi gezdirmiyor. Siz duruyorsunuz, onlar ustası oldukları teknolojinin yardımıyla işleri önünüze getiriyor, ama her zaman değil. Detaylar aşağıda.
Sergi bu defa Santralistanbul müze binasında. Ancak dünyanın bilgisinin, minimal hareketlerle ekranımızda belirmesine alışık bir nesil olarak, 100 öğrencinin 600’e yakın işine yer veren serginin de, ayaklara kara sular indiren cinsten, koskoca bir alana yayılmış olmamasına şaşmamak lazım. Zira, kendileri nasıl bütün gün ekran başında oturuyorlarsa, ziyaretçileri için de gezmeyi değil, küçük bir alanda ekranlar karşısında ‘durmayı’ uygun görmüşler. 

Teknoloji ayağınıza geliyor
Öğrencilerin derslerin içeriğine göre ortaya çıkardığı işlerin sergilendiği mekânda, girişe yerleştirilen ve yapım sürecini gösteren etkileşimli fotoğraf ve video serisi, insanı hemen VCD havasına sokuyor. Bu seride, teknoloji sözlük anlamıyla ayağınıza geliyor: İzleyici her adım attığında, tam karşısına düşen ekran harekete geçiriyor.
Tek bir merkezden idare edilen sergi alanına girdiğinizde ise, karşınıza öncelikle tavandan sarkan üç büyük kartona projeksiyonla yansıtılan ve kayarak ilerleyen fotoğraflar çıkıyor. Sağ tarafta ‘bildiğimiz’ bilgisayar ekranlarında gösterilen işler var, hemen karşısındaki duvarda ise el-kol hareketlerinize duyarlı bir sistem sayesinde görmek istediğiniz işi seçiyorsunuz. Bir duvar ise, röportajına yer verdiğimiz Griduo’nun ‘Quadrature’ parformasına ayrılmış. Salonun sonundaki odada film, video ve animasyon işlerini görmek mümkün. Oradaki sistem de işler de pek havalı.
‘Error verdim abi’ ya da ‘Mavi ekran verdim’ deyimlerini hayatımıza sokan ‘bilgisayar hataları’ bu yılki serginin teması olmuş. Ekranlar bize, her ne kadar, elma ağaçları kadar organik gelse de, teknolojiye güvenmenin de akıl işi olmadığını hatırlatıyor sergi.
Önümüzde kâh kendi kendine, kâh bizim vücut hareketlerimize göre dönüp durarak bize hizmet eden ekranlarda, ‘Zart zart zart zaart!’ sesiyle beraber ‘Error!’ yazısını görünce, hiç şaşırmıyoruz. Ne de olsa şu an bile, dünyanın kimbilir kaç bin bilgisayarı error vererek, sinir krizlerine sebebiyet veriyor. 
Ancak hatanın bize olağan gelmesinin sebebi sadece sık karşımıza çıkması olmamalı. ‘Track’ de ‘sürekli karşımıza çıkan hataların ve bunlardan kaynaklanan kesintilerin beklenmedik olmadığı kavrayışından yola çıkarak, hatanın çevrenin var olan bir parçası olarak yorumlanmasını öneriyor.’

‘Track’ sergisi 26 Eylül’e kadar Santralistanbul’da.